* Η Φιορεντίνα επικράτησε στα επτά τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Κιέβο σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Φιορεντίνα επικράτησε από το ημίχρονο στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Κιέβο σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Φιορεντίνα σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα επτά τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Κιέβο σε όλες τις διοργανώσεις.

Δείτε αναλυτικά τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι.

ΚΙΕΒΟ

Έπρεπε να περάσουν έξι αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες, για να επιστρέψει στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα η Κιέβο. Πιο συγκεκριμένα αφού επικράτησε των Σαμπντόρια (1-0 εκτός έδρας), Παλέρμο (3-1 εντός έδρας), Κάρπι (1-0 εντός έδρας) και Φροζινόνε (5-1 εντός έδρας), και μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Μίλαν (0-0 εντός έδρας) και Ουντινέζε (0-0 εκτός έδρας), το συγκρότημα του Μαράν δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αταλάντα την προηγούμενη βδομάδα, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μποριέλο. Αξίζει να αναφέρουμε πως οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 75’, όταν ο Γκόμεζ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

«Δεν ήμασταν ακριβείς στην τελική προσπάθεια. Μας έλειψε η διαύγεια στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι, η Αταλάντα εκμεταλλεύτηκε τη μία και μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε. Όπως και να έχει θα τα δώσουμε όλα στις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, ώστε να δούμε πόσο μακριά μπορούμε να φτάσουμε», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής του συλλόγου. Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένουν τα «ιπτάμενα γαϊδουράκια» στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις τρεις διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Κιέβο από την Αταλάντα, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Κιέβο επικράτησε από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Μόλις μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Φιορεντίνα στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτή με αντίπαλο τη Φιορεντίνα (3-1 εντός έδρας) στις 17 του μηνός. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στις δύο τελευταίες το συγκρότημα του Πάουλο Σόουσα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ουντινέζε (2-1 εκτός έδρας) και Γιουβέντους (2-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με το σουτ στην κίνηση του Μάντζουκιτς. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 81’ με το όμορφο πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Κάλινιτς.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μοράτα με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Φιορεντίνα, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειώσουμε πως με τη συμπλήρωση των 90’ ο Κάλινιτς έχασε πέναλτι (απόκρουση από τον Μπουφόν) και παράλληλα την ευκαιρία να δώσει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Χωρίς νίκη παραμένουν οι «βιόλα» στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση (μία ισοπαλία, τρεις ήττες). Στις δύο σημειώθηκε no-goal, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Στο μεταγραφικό στόχαστρο της Τότεναμ φέρεται να βρίσκεται εν όψει του καλοκαιριού ο Κάλινιτς (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Φιορεντίνα από τη Γιουβέντους, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Φιορεντίνα για το πρωτάθλημα.