ΤΣΕΣΤΕΡ

Την δεύτερη διαδοχική της νίκη κατάφερε να πανηγύρισει η Τσέστερ, την προηγούμενη αγωνιστική, η οποία έφυγε με το ”’διπλό” από την έδρα της Γκρίμσμπι. Μετά από ένα ”άσφαιρο” πρώτο μέρος, η ομάδα του υπηρεσιακού τεχνικού Τζόναθαν ΜακΚάρθι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ρούνεϊ (48′), ενώ στο 61′ ο Άστλς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν λίγο πριν το φινάλε. Με τη νίκη της αυτή, η Τσέστερ πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, εξασφαλίζοντας παράλληλα την παραμονή της. Μετά από 45 παιχνίδια, μετράει 51 βαθμούς, ούσα πέντε μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Γκρίμσμπι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα εφτά από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΓΚΕΪΤΣΧΕΝΤ

Την πρώτη της νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές κατάφερε να πανηγυρίσει την προηγούμενη αγωνιστική η Γκέιτσχεντ, η οποία μέχρι τότε μετρούσε δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Η ομάδα του Νιλ Άσπιν φιλοξένησε την Μπρόμλεϊ, της οποίας και επικράτησε με 3-1, με τους Τζόνσον (12′) και Τζίλις (24′) να δίνουν προβάδισμα αφαλείας στην ομάδα τους από το πρώτο κιόλας μέρος. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 2-1, ωστόσο στο 75′ ο Τζίλις και πάλι ανέβασε τη διαφορά και πάλι στα δυο τέρματα, με το σκορ να παραμένει ως έχει μέχρι και το φινάλε. Παρά τη νίκη της αυτή, η Γκέιτσχεντ παρέμεινε στην ένατη θέση της βαθμολογίας, μετρώντας 67 βαθμούς σε 45 παιχνίδια.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Μπρόμλεϊ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.