Πρώτος γύρος: Φλαμένγκο – Σαπεκοένσε 2-2

ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Το καθήκον της κόντρα στην Αμέρικα Μινέιρο έκανε την προηγούμενη αγωνιστική η Σαπεκοένσε που κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς (1-2) από την έδρα της ουραγού. Βρέθηκε μάλιστα στο 45’ πίσω στο σκορ, ανέβασε στο δεύτερο ημίχρονο την απόδοση της και με τέρματα των Γκόμες (72’), αλλά και το αυτογκόλ του Άλισον στις καθυστερήσεις κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Ζούνιορ που σκαρφάλωσε στην 10η θέση και θα προσπαθήσει να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες προκειμένου να αναρριχηθεί στη βαθμολογία. Δυνατή στην έδρα της, μετράει φέτος μόλις μια ήττα σε επίπεδο πρωταθλήματος. Στο Σουνταμερικάνα δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλό κόντρα στην Κουιάμπα, από την οποία ηττήθηκε με 1-0 και έχει δύσκολο έργο ενόψει της ρεβάνς.

Προηγούμενο ματς: Με 1-0 ηττήθηκε από την Κουιάμπα η Σαπεκοένσε στο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Εμφανίστηκε σοβαρή κόντρα σε μια δυνατή αντίπαλο όπως η Γκρέμιο και πήρε τη νίκη πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1. Ο Νταμιάο στο 30’ με πέναλτι έκανε το 1-0, ενώ ο Ντιέγκο στο 70’ έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στη Φλαμένγκο, με την Γκρέμιο στο 72’ να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Μετράει μόλις μια ήττα στις τελευταίες αγωνιστικές και θέλει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό προκειμένου να διατηρηθεί στην τέταρτη θέση. Στο Κόπα Σουνταμερικάνα εμφανίστηκε κατώτερη του αναμενόμενου, γνώρισε βαριά ήττα με 4-2 από τη Φιγκεϊρένσε και καλείται να υπερβάλει εαυτόν στη ρεβάνς αν θέλει να ελπίζει σε πρόκριση.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 4-2 από τη Φιγκεϊρένσε γνώρισε η Φλαμένγκο στο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στατιστικό: Under 2,5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.