*Στο Απερτούρα: Πουέμπλα – Κλαμπ Αμέρικα 2-2

ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ

Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 υπέστη η Κλαμπ Αμέρικα στην έδρα της φορμαρισμένης Τζαγκουάρες, στο μεσοβδόμαδα εξ’ αναβολής παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική του Κλαουσούρα. Η πίεση στον τεχνικό Ρικάρντο Λα Βόλπε μεγαλώνει και πάλι, με την ομάδα του να παραμένει εκτός πλέι οφ, με μόλις έξι βαθμούς στα πέντε πρώτα παιχνίδια της χρονιάς. Πολύ κακό ξεκίνημα για την Κλαμπ Αμέρικα, με την εντός έδρας παρουσία της να είναι ενθαρρυντική, καθώς έχιε επικρατήσει στα πέντε από τα εφτά τελευταία, έχοντας παράλληλα και δυο ισοπαλίες, μπροστά στο κοινό του Estadio Azteca. Οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη στο αποψινό παιχνίδι, μπορεί να είναι και το τέλος του Λα Βόλπε στον πάγκο της ομάδας.

Εκτός δράσης παραμένει ο Πολ Αγκιλάρ (ΑΜ 11/1), με ρήξη χιαστού συνδέσμου, ενώ αμφίβολος είναι ο Μάικλ Αρόγιο (ΜΕ 20/5), με πρόβλημα στο γόνατο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Τζαγκουάρες για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Μια τρομερή ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, έχασε η Πουέμπλα, στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Άτλας, παρότι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με το τέρμα του Φρανσίσκο Ακούνια στο 87ο λεπτό. Δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αυτό σκορ, καθώς δέχθηκε την ισοφάριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή η ισοπαλία διατήρησε την Πουέμπλα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με μόλις δυο βαθμούς μετά από τις πέντε πρώτες αγωνιστικές. Θεωρείται αδύνατο για το νέο προπονητή της ομάδας Χοσέ Καρντόσο να οδηγήσει την ομάδα στα πλέι οφ από αυτή τη θέση, με την αποφυγή του υποβιβασμού να είναι και ο ξεκάθαρος στόχος του.

Αμφίβολοι για το αποψινό παιχνίδι είναι οι τραυματίες Νταβίντ Τολέδο (ΜΕ 20/0) και Ντάμιαν Σμιντ (ΑΜ 6/0). Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες θα δώσουν κανονικά το παρόν στην αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Άτλας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.