* Επαναληπτικός προημιτελικός του Κυπέλλου Ισπανίας. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Για να πάρει την πρόκριση η Ρεάλ από την κανονική διάρκεια χρειάζεται είτε νίκη με δύο γκολ διαφορά είτε με ένα γκολ διαφορά και σκορ 2-3 και πάνω.

Στο πρωτάθλημα: Ρεάλ – Θέλτα 2-1

Στο πρώτο ματς: Ρεάλ – Θέλτα 1-2

ΘΕΛΤΑ (Α’)

Ενώπιον μίας πολύ μεγάλης πρόκρισης βρίσκεται η Θέλτα και δε θέλει να αφήσει χαμένη την τεράστια ευκαιρία που της παρουσιάζεται. Έκαναν αίσθηση οι παίκτες του Εδουάρδο Μπερίτσο με το εντυπωσιακό 1-2 στο “Μπερναμπέου” πριν από επτά βράδυα, μία νίκη δικαιότατη, που κατέστησε σαφές ότι ο Αργεντινός τεχνικός έχει δομήσει ένα εξαιρετικό σύνολο. Έχοντας ξεκάθαρα το βλέμμα της στο σημερινό επαναληπτικό και αγωνιζόμενη με πλήθος αλλαγών, η ομάδα από το Βίγκο έφυγε ηττημένη την Κυριακή από το “Ανοέτα” και υποχώρησε στην 8η θέση της Πριμέρα Ντιβισιόν. Η ήττα αυτή, βέβαια, πήρε τη σκυτάλη από εξάδα διαδοχικών νικών σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Νικηφόρα για τη Θέλτα τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις, κράτησε και ανέπαφη εστία σε δύο από αυτά. Ο Μπερίτσο, βέβαια, θέλησε να… διώξει μακριά οποιοδήποτε ψήγμα αλαζονείας, σημειώνοντας χαρακτηριστικά στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου: “Η Ρεάλ Μαδρίτης αποτελεί το φαβορί σε κάθε παιχνίδι, απέναντι σε… οποιαδήποτε ομάδα του κόσμου”.

Δεν ανακοίνωσε αποστολή ο Μπερίτσο, οπότε οι μοναδικές σίγουρες απουσίες είναι αυτές του τιμωρημένου μέσου Πάμπλο Ερνάντες και των τραυματιών Ρουμπέν (ΤΕ) και Μποβέ (ΕΠ). Σίγουρη η επιστροφή στην ενδεκάδα παικτών όπως ο αριστερός μπακ Χόνι Κάστρο, οι μέσοι Βας και Ραντόγια και ο επιθετικός Ιάγο Άσπας.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από τη Σοσιεδάδ με 1-0, δεχόμενη το γκολ στο 72ο λεπτό.

Στατιστικό: Η ήττα αυτή πήρε τη σκυτάλη από έξι σερί νίκες για όλες τις διοργανώσεις.

Το Θέλτα – Ρεάλ Μαδρίτης παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Α’)

Με την πλάτη στον τοίχο… έρχεται η Ρεάλ στο σημερινό επαναληπτικό, θέλει όμως να αποδείξει ότι παραμένει ζωντανή στην προσπάθεια για “τρεμπλ”. Οι Μαδριλένοι χρειάζονται απόψε νίκη με δύο γκολ διαφορά ή με ένα γκολ διαφορά και σκορ 2-3 και πάνω, προκειμένου να σφραγίσουν την πρόκριση από την κανονική διάρκεια. Μόνο εύκολο δεν είναι το έργο τους, με δεδομένο ότι έρχονται και με πλήθος απουσιών (όπως θα διαβάσετε παρακάτω). Πάντως, το νικηφόρο 2-1 του σαββατοκύριακου επί της Μάλαγα τους διατήρησε στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβισιόν, στο +1 από Σεβίλλη και στο +2 από Μπαρτσελόνα, έχοντας μάλιστα ένα ματς λιγότερο.

Μόλις μία εκτός έδρας ήττα σε όλες τις διοργανώσεις μετρά η ομάδα του Ζιντάν τη φετινή σεζόν, αλλά έχει δεχθεί γκολ στα περισσότερα από τα εκτός έδρας ματς. Ο “Ζιζού” θέλησε να αποβάλλει από τους παίκτες του το άγχος ενόψει της σημερινής ρεβάνς, σημειώνοντας: “Σίγουρα το παιχνίδι είναι δύσκολο, καθώς ηττηθήκαμε στο πρώτο ματς. Είναι, όμως, θετικό ότι έχουμε τη δυνατότητα να… διορθώσουμε αυτή την αποτυχία. Πρέπει να σκοράρουμε και να είμαστε δυνατοί στα 90 λεπτά (ή και στην παράταση)”.

Ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις τους και είναι κανονικά διαθέσιμοι για το σημερινό ματς ο μπακ Ντανίλο και ο επιθετικός Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά στον αντίποδα έμεινε εκτός αποστολής ο αμυντικός Βαράν (μαζί με τους τραυματίες Καρβαχάλ, Πέπε, Μόντριτς, Ροντρίγκες, Μπέιλ και Μαρσέλο). Εντός αποστολής ο Κοεντράο (πιθανότατα θα πάρει φανέλα βασικού) και ο νεαρός αμυντικός Αχράφ από τη β’ ομάδα. Σε περίπτωση που ο Ζιντάν αφήσει εκτός ενδεκάδας τον Κοεντράο, υπάρχει το σενάριο να χρησιμοποιηθεί ο Ντανίλο ως αριστερό μπακ και ο Λούκας Βάθκεθ να οπισθοχωρήσει στο δεξί άκρο της άμυνας.

Προηγούμενο ματς: Πέτυχε την εντός έδρας νίκη επί της Μάλαγα με 2-1. Προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος με δύο γκολ του Σέρχιο Ράμος στο 35′ και στο 43′ και δέχθηκε τη μείωση στο 63′.

Στατιστικό: G/G & Over 2,5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις (παίξτο στην Goalbet).