Στον πρώτο γύρο: Μπρέσια – Κάρπι 2-2

* Σημειώθηκε under 2,5 στα οχτώ από τα δέκα τελευταία παιχνίδια της Μπρέσια για το πρωτάθλημα.

* Η Κάρπι παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπρέσια σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Κάρπι σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπρέσια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΚΑΡΠΙ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Κάρπι στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Η τελευταία φορά που το συγκρότημα του Καστόρι πανηγύρισε το «τρίποντο» χρονολογείται στις 17 Δεκεμβρίου του 2016 κόντρα στη Σαλερνιτάνα (2-1 εκτός έδρας). Στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για την ίδια διοργάνωση δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Μπενεβέντο (3-0 εκτός έδρας), Τσεζένα (2-1 εντός έδρας) και Φροζινόνε (1-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Τερανόβα στο 20’.

Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπακόγκου στις καθυστερήσεις. Τρεις ισοπαλίες και μία ήττα είναι ο απολογισμός της Κάρπι στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις τρεις σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Προηγούμενο ματς: Με άδεια χέρια επέστρεψε η Κάρπι από την έδρα της Φροζινόνε γνωρίζοντας την ήττα με 1-0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Κάρπι γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στον Stoiximan)

Το Κάρπι – Μπρέσια παίζει στον Stoiximan

ΜΠΡΕΣΙΑ

Οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος βρίσκεται μετά το πέρας 25 αγωνιστικών η Μπρέσια. Στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση αγνοεί τη νίκη, σημειώνοντας δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Μπρόκι μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Τραπάνι (0-0 εκτός έδρας) και Πίζα (1-1 εντός έδρας), ενώ στο ενδιάμεσο αυτών δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Αβελίνο (2-0 εντός έδρας), Φροζινόνε (1-0 εκτός έδρας) και Περούτζια (3-2 εκτός έδρας).

Κόντρα στην Πίζα την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανίνι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Καράτσιολο εννέα λεπτά αργότερα. Στις δέκα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μπρέσια για την ίδια διοργάνωση σημείωσε τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες. Στις έξι δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Πρέπει να περιορίσουμε τα λάθη μας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπρέσια.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπρέσια και Πίζα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπρέσια αγνοεί τη νίκη στα δέκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.