Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

ΚΑΝΤΙΘ

Τη δύναμη της έδρας της θα προσπαθήσει να εκμεταλλευθεί για μία ακόμα φορά η Κάντιθ, στο ματς του “Ραμόν ντε Καράνθα”, που ανοίγει την αυλαία του σημερινού “μενού”. Το γκολ του Γκαρίδο στις καθυστερήσεις της χάρισε το μεσοβδόμαδο τρίποντο επί της Νουμάνθια (1-0), με τους νεοφώτιστους να έχουν συλλέξει οκτώ βαθμούς στις έξι πρώτες αγωνιστικές (2-2-2) και να παραμένουν αήττητοι μέσα στο “σπίτι” τους (2-1-0). Σίγουρα το ξεκίνημα αυτό προκαλεί μεγάλη ικανοποίηση.

20μελής η αποστολή που καταρτίστηκε από τον κόουτς Θερβέρα για το σημερινό ματς, παραμένουν απόντες ο τραυματίας αμυντικός Λουίς Ρουίθ και ο Αργεντινός επιθετικός Γκαστόν Ντε Καμπίγιο (δεν έχει ακόμα εκδοθεί το δελτίο του λόγω γραφειοκρατικών προβλημάτων).

Προηγούμενο ματς: Πέτυχε την εντός έδρας νίκη επί της Νουμάνθια με 1-0.

Στατιστικό: NG τα τρία τελευταία παιχνίδια της (παίξτο στον Stoiximan)

Το Κάντιθ – Οβιέδο παίζει στον Stoiximan

ΟΒΙΕΔΟ

Βίοι αντίθετοι για την Οβιέδο, η οποία απογοητεύει. Δεν έχει καταφέρει ο Φερνάντο Ιέρο να βρει ακόμα τα “πατήματά” του στον πάγκο και η πραγματικότητα αυτή αντικατοπτρίζεται εντός των τεσσάρων γραμμών. Στην προτελευταία θέση του πίνακα με συγκομιδή μόλις πέντε βαθμών στις έξι πρώτες αγωνιστικές βρίσκεται η ομάδα από τα Αστούριας. Μεσοβδόμαδα γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 0-1 από τη νεοφώτιστη Ρέους (το γκολ στις καθυστερήσεις), ενώ αγνοεί τη νίκη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές (0-2-2). Μάλιστα, η Οβιέδο έχει σκοράρει μόλις ένα γκολ σε αυτή την τετράδα αγώνων.

Σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα προσανατολίζεται ο Ιέρο, σε μία προσπάθεια να “φρεσκάρει” την κατάσταση και να αλλάξει το αρνητικό κλίμα. Πιθανότατα μπαίνει στην ενδεκάδα ο μπακ Πένια, ενώ έμειναν -μεταξύ άλλων- εκτός αποστολής οι Αλανίς και Βαρέλα, βασικοί στα περισσότερα φετινά ματς. Αποθεραπεύθηκε και μπήκε στην αποστολή ο κεντρικός αμυντικός Έκτορ Βερδές.

Προηγούμενο ματς: Υπέστη την εντός έδρας ήττα από τη Ρέους με 0-1.

Στατιστικό: Άσφαιρη στις 3/4 τελευταίες αγωνιστικές.