Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Η Ντέρμπι Κάουντι επικράτησε από το ημίχρονο στα επτά από τα οχτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπέρτον Άλμπιον σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Ντέρμπι Κάουντι σκόραρε στα δύο από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΜΠΕΡΤΟΝ ΑΛΜΠΙΟΝ

Από τη βαρύτατη εντός έδρας ήττα (5-0) από τη Λίβερπουλ μεσοβδόμαδα, και παράλληλα τον αποκλεισμό από το 2ο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας, προέρχεται η Μπέρτον Άλμπιον. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να σκοράρουν με τους Οριγκί (15’), Φιρμίνιο (22’), Νέιλορ (61’ αυτ.) και Στάριτζ (78’, 83’). Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Κλαφ κατάφερε να συγκεντρώσει τέσσερις βαθμούς στις δύο τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε. Πιο συγκεκριμένα μετά τη νίκη επί της Σέφιλντ Γουένσντεϊ (3-1 εντός έδρας) αναδείχθηκε ισόπαλο με την Μπλάκμπερν (2-2 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στην αναμέτρηση με τους Κόνγουεϊ (25’) και Γκάλαχερ (61’), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν ισάριθμες με τους Ίρβιν (43’) και Νέιλορ (88’). «Είμαστε απογοητευμένοι που δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο και δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Ήμασταν εξαιρετικά επικίνδυνοι από τις στημένες φάσεις και θεωρώ πως αξίζαμε τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπέρτον Άλμπιον.

Προηγούμενο ματς: Τον αποκλεισμό από το Λιγκ Καπ Αγγλίας γνώρισε η Μπέρτον Άλμπιον μετά την εντός έδρας ήττα της με 5-0 από τη Λίβερπουλ.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Μπέρτον Άλμπιον για το πρωτάθλημα.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΟΥΝΤΙ

Έστω κι αν χρειάστηκε να φτάσει στη διαδικασία των πέναλτι η Ντέρμπι Κάουντι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Καρλάιλ στην έδρα της μεσοβδόμαδα, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπεντ στο 56’, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζόουνς. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι, με τα «κριάρια» να επικρατούν στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι με το εντυπωσιακό 14-13! Μόλις μία νίκη πανηγύρισε το συγκρότημα του Πίρσον στις τέσσερις αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα μέχρι στιγμής, αυτή κόντρα στην Πρέστον (1-0 εκτός έδρας). Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Σε όλες σημειώθηκε no-goal, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για το πρωτάθλημα η Ντέρμπι Κάουντι γνώρισε μόλις μία ήττα. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Με τη μορφή δανεισμού για την τρέχουσα σεζόν δόθηκε στην Μπρίστολ Σίτι ο Ρόος (ΤΕ).

Προηγούμενο ματς: Στη διαδικασία των πέναλτι κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας η Ντέρμπι Κάουντι, επικρατώντας εντός έδρας της Καρλάιλ.

Στατιστικό: Η Ντέρμπι Κάουντι επικράτησε στα οχτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπέρτον Άλμπιον σε όλες τις διοργανώσεις.