ΜΠΡΕΣΙΑ

Τέσσερις βαθμούς μακριά από την όγδοη θέση της κατάταξης, που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας, απέχει η Μπρέσια, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Μποσκάλια πανηγύρισε μόλις μία νίκη στις επτά τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε, αυτή με αντίπαλο τη Βίρτους Εντέλα (2-0 εντός έδρας) στις 19 του μηνός. Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Πεσκάρα. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Νταλ’ Όλιο στο 19’. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 48’, ο Μεμουσάι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 76’ ο Λαπαντούλα. Αξίζει να σημειώσουμε πως και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκαν οι Βέρε (82’) και Ματζιτέλι (90’) για Πεσκάρα και Μπρέσια, αντίστοιχα. «Για να κρατήσουμε το όνειρο ζωντανό θα πρέπει να κερδίσουμε τη Βιτσέντζα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Μαρτινέλι (ΜΕ).

Προηγούμενο ματς: Με άδεια χέρια επέστρεψε η Μπρέσια από την έδρα της Πεσκάρα γνωρίζοντας την ήττα με 2-1, στο πλαίσιο της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπρέσια παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Μπρέσια – Βιτσέντζα
Κλικ εδώ

ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ

Πέντε αγωνιστικές κράτησε το αήττητο σερί που «έτρεξε» στο πρωτάθλημα η Βιτσέντζα, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Λέρντα επικράτησε των Άσκολι (2-1 εκτός έδρας), Λιβόρνο (2-0 εντός έδρας) και Τερνάνα (2-1 εντός έδρας), ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Τσεζένα (1-1 εκτός έδρας) και Σαλερνιτάνα (0-0 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Σπέτσια. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Τζον Εράστι στο 10’, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Καναντίγια εννέα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 72’, ο Ακάμπορα. Μόλις μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Βιτσέντζα, η οποία συνεχίζει να παλεύει για την αποφυγή του υποβιβασμού, στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. «Η αναμέτρηση με αντίπαλο την Μπρέσια θα είναι πολύ σημαντική, όπως και αυτή που ακολουθεί με τη Βίρτους Εντέλα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής του συλλόγου.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε η Βιτσέντζα από την Σπέτσια, στο πλαίσιο της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα δύο από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Βιτσέντζα για το πρωτάθλημα.