*Στον πρώτο γύρο: Ουνιβ. Κραϊόβα – Μποτοσάνι 1-0

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης παρέμεινε για όγδοο διαδοχικό παιχνίδι η Μποτοσάνι, η οποία μετράει τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες σε αυτό το σερί της. Την Κυριακή, η ομάδα του Λέο Γκροζάβου φιλοξένησε την Κονκόρντια, από την οποία και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 19ο λεπτό, όταν και δέχθηκε γκολ από το σημείο του πέναλτι. Εν τέλει όμως, έφτασε στην ισοφάριση με το τέρμα του Μπους στο 71ο λεπτό, με το 1-1 να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Αυτός ήταν ο πρώτος της βαθμός μετά από τρεις διαδοχικές ήττες. Βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει 26 βαθμούς, όσους έχει και η Ιάσι. Σε έντεκα εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα, μετράει τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, αγνοώντας το τρίποντο στα τέσσερα τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της. Την δεύτερη από τις τρεις αγωνιστικές της τιμωρίας του εκτίει ο Καταλίν Γκολόφκα (ΕΠ 18/3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κονκόρντια για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΟΥΝΙΒ. ΚΡΑΪΟΒΑ

Αντιθέτως, η Κραϊόβα παραμένει αήττητη εδώ και τρεις αγωνιστικές, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκεόργκε Μουλτέσκου φιλοξένησε την Βολουντάρι, την οποία και συνέτριψε με 5-0 και μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά. Ο Νούνο Ρότσα στο 33′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τον Μπάνκου να διπλασιάζει το σκορ δέκα λεπτά μετά. Στην επανάληψη, ο Μπαλούτα, με δυο προσωπικά τέρματα (47′, 66′) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τον Ιβάν να διαμορφώνει το τελικό 5-0 στο 80ο λεπτό. Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας η Κραϊόβα, όπου και μετράει 40 βαθμούς, ούσα πέντε μακριά από την πρωτοπόρο Βιτορούλ. Παράλληλα, έχει μια από τις καλύτερες επιθέσεις, με 33 τέρματα στο ενεργητικό της. Τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα. Εκτός δράσης για το υπόλοιπο της σεζόν θα μείνει ο Γιόβαν Μάρκοβιτς (ΕΠ 0/0), ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστού συνδέσμου, ενώ απών από το παιχνίδι είναι και ο τιμωρημένος Μάριους Μπρίσεαγκ (ΑΜ 17/1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-0 επί της Βολουντάρι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.