ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ

Αήττητη παρέμεινε για έκτο διαδοχικό παιχνίδι η Μποτοσάνι, η οποία έχει απολογισμό τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λέο Γκροζάβου φιλοξενήθηκε από την Ιάσι, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Ο Ενγκαντέου στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, που ισοφαρίστηκαν εν τέλει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας η Μποτοσάνι, μετρώντας 35 βαθμούς σε δεκατρία παιχνίδια, ούσα ένα βαθμό πίσω από τις Κλουζ, Ιάσι και Κραϊόβα, οι οποίες ισοβαθμούν στην κορυφή των πλέι άουτ. Παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, έχοντας απολογισμό δυο νίκες και δυο ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ιάσι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΚΛΟΥΖ

Στις νίκες επέστρεψε η Κλουζ, μετά την ήττα που υπέστη στην έδρα της Κονκόρντια (2-1). Την περασμένη Πέμπτη και στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Τόνι φιλοξένησε την Κραϊόβα κόντρα στην οποία ”ξέσπασε”, πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα, όλα σε διάστημα έντεκα λεπτών. Ο Καμόρα στο 52′ άνοιξε το σκορ, με τον Γιάκολις στο 58′ και στο 61′ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 63ο λετπό ο Πετρούτσι, γράφοντας το τελικό 4-0 στην αναμέτρηση. Πλεόν, υπάρχει τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή των πλέι άουτ, με την Κλουζ να μετράει 36 βαθμούς και να ”συγκατοικεί” με τις Ιάσι και Κραϊόβα. Δεν έχει καταφέρει να πάρει νίκη στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, όπου και έχει απολογισμό δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Κραϊόβα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.