Πρώτος γύρος: Παρί Σεν Ζερμέν – Μπορντό 2-2

*Δείτε το παιχνίδι σε Live Stream στον Stoiximan.

*Από 5/6 μεταξύ τους Over 2,5 προέρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας.

*Μόλις μια νίκη πήρε η Μπορντό στα τελευταία εφτά εντός έδρας ματς για όλες τις διοργανώσεις (1-4-2), δέχτηκε συνολικά 13 γκολ.

ΜΠΟΡΝΤΟ

«Ελεύθερα» και χωρίς σκοπιμότητες θα παίξει σήμερα η Μπορντό, έπειτα απ’ την εξασφάλιση της παραμονής. Το έκανε μάλιστα, με εμφατικό τρόπο και δύο σερί ευρείες νίκες επί των Τρουά (2-4 εκτός) και Λοριάν (3-0 εντός), επιτυχίες που την έφεραν στους 49 πόντους και το +12 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού. Σήμερα οι Γιρονδίνοι υποδέχονται την Παρί Σεν Ζερμέν σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 35ης αγωνιστικής και θέλουν να συνεχίσουν στο δρόμο των καλών εμφανίσεων, αποζημιώνοντας και τον κόσμο που θα τους στηρίξει στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδια μιας μέτριας σεζόν.

Το βλέμμα πλέον επικεντρώνεται στην ερχόμενη αγωνιστική περίοδο, με τις αλλαγές να αναμένονται σαρωτικές σε όλα τα επίπεδα. Δηλώσεις διοικητικών στελεχών άφησαν να εννοηθεί ότι θα αναζητηθεί προπονητής με εμπειρία, κάτι που σημαίνει ότι ο Ουλρίχ Ραμέ δύσκολα θα συνεχίσει στην άκρη του πάγκου, ενώ πολλές αναμένονται και οι προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ. Επιστρέφει ο Πάμπλο (Αμυντικός, 14,1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Μπορντό με 3-0 επί της Λοριάν. Ο Μάλκομ στο 12’ το 1-0, τα επόμενα δύο γκολ μέχρι το 48 ο Ντιαμπατέ.

Στατιστικό: Δέχτηκε γκολ η Μπορντό στα τελευταία 5/7 εντός έδρας ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Στοιχημάτισε τώρα στο Μπορντό – Παρί Σεν Ζερμέν
Κλικ εδώ

*Δε δέχτηκε γκολ στα 13/18 εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος η Παρί Σεν Ζερμέν.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Ασταμάτητη η Παρί Σεν Ζερμέν, ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της Γκαζελέκ το περασμένο Σάββατο, παρά το γεγονός ότι παντελώς αδιάφορη βαθμολογικά. Προηγήθηκε στο 13’ με τον Καβάνι, η συνέχεια του αγώνα θύμισε περισσότερο καλοκαιρινό φιλικό «ξεμουδιάσματος», καθώς οι Κορσικανοί ήταν ανίκανοι να ανακόψουν το ρυθμό των Παριζιάνων. Ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στους 92 πόντους και κατέρριψαν το ρεκόρ των περισσότερων πόντων σε μια αγωνιστική περίοδο.

Ρεκόρ κυνηγά και ο Ιμπραΐμοβιτς, καθώς μετράει 45 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις φέτος και χρειάζεται άλλα δύο για να «πιάσει» τον σπουδαίο Κάρλος Μπιάνκι (σεζόν 1977-1978) στην ιστορία της Παρί. Δύο ματς απέμειναν για την ομάδα του Λοριάν Μπλαν στο πρωτάθλημα, θα τα χρησιμοποιήσει ως καλές προπονήσεις ενόψει του τελικού Κυπέλλου κόντρα στη Μαρσέιγ στις 21 Μαΐου. Στην αποστολή για πρώτη φορά ο 18χρονος επιθετικός, Οντσόν Εντουάρ, ο οποίος προσφάτως υπέγραψε το πρώτο επαγγελματικό συμβόλαιο του.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για την Παρί Σεν Ζερμέν με 0-4 επί της Γκαζελέκ. Χατ-τρικ ο Καβάνι μέχρι το 58’, το 0-4 ο Ιμπραΐμοβιτς στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: Από πέντε σερί εκτός έδρας NG προέρχεται η Παρί Σεν Ζερμέν σε όλες τις διοργανώσεις.