Στον πρώτο γύρο: Ίντερ – Μπολόνια 1-1

* Σημειώθηκε under 2,5 στα 16 από τα 19 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Μπολόνια για το πρωτάθλημα.

* Η Ίντερ επικράτησε στα εννέα από τα έντεκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδι της με αντίπαλο την Μπολόνια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Μπολόνια στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Αφού επικράτησε της Τορίνο (2-0 εντός έδρας) στις 22 Ιανουαρίου το συγκρότημα του Ντοναντόνι μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Κάλιαρι (1-1 εκτός έδρας), ενώ στη συνέχεια δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Νάπολι (7-1 εντός έδρας), Μίλαν (1-0 εντός έδρας) και Σαμπντόρια (3-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Τζεμαίλι στο 18’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 82’ από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μούριελ. Ένα λεπτό αργότερα ο Σικ έβαλε σε θέση οδηγού τη Σαμπντόρια, ενώ στο 88’ ο Εμπαγιέ διαμόρφωσε με αυτογκόλ το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «ροσομπλού» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκε no-goal, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Μπολόνια επί της Ίντερ σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 10 Φεβρουαρίου του 2002 (2-1). «Ερχόμαστε από μία δύσκολη περίοδο με αρνητικά αποτελέσματα. Θα αντιμετωπίσουμε μία πολύ δυνατή ομάδα, όπως είναι η Ίντερ. Θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε κάθε ευκαιρία που θα μας δοθεί», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπολόνια.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Μπολόνια από τη Σαμπντόρια, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπολόνια γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΙΝΤΕΡ

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε άμεσα η Ίντερ, μετά την εκτός έδρας ήττα της με 1-0 από τη Γιουβέντους στο «Derby d’ Italia» στις 5 του μηνός. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Πιόλι επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Έμπολι την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Μάρτινς. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Καντρέβα στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 54’. Στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσαν οι «νερατζούρι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν οχτώ νίκες και μία ήττα. Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν σημείωσαν τρεις νίκες και μία ήττα. Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε no-goal. Την περασμένη σεζόν η Ίντερ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Μπολόνια για το πρωτάθλημα.

Φέτος οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες και στο Κύπελλο Ιταλίας, με την Ίντερ να επικρατεί εντός έδρας στην παράταση με 3-2 (2-2 η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης). Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης με αντίπαλο την Μπολόνια ο προπονητής της Ίντερ, Στέφανο Πιόλι, μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τους «ροσομπλού». «Θα πρέπει να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Ταξιδεύουμε στην έδρα της Μπολόνια όντας σε καλή βαθμολογική θέση, θέλουμε να πάρουμε τη νίκη. Λυπάμαι που δεν μπορώ να υπολογίζω στους Ικάρντι, Κοντογκμπιά και Μπρόζοβιτς, αλλά έχουμε ένα πολύ δυνατό ρόστερ», υπογράμμισε μεταξύ άλλων αυτός.

Προηγούμενο ματς: Η Ίντερ επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Έμπολι, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ίντερ επικράτησε στα οχτώ από τα εννέα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.