* Η Μπλάκμπερν παραμένει αήττητη στα 13 από τα 14 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπέρμιγχαμ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Μπλάκμπερν με αντίπαλο την Μπέρμιγχαμ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ

Μόλις μία νίκη πανηγύρισε η Μπλάκμπερν στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτή με αντίπαλο τη Νιούκαστλ (1-0 εντός έδρας) στις 2 του μηνός. Στις υπόλοιπες το συγκρότημα του Κόιλι μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Χάντερσφιλντ (1-1 εντός και 1-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Πρέστον (3-2 εκτός έδρας), Μπράιτον (3-2 εντός έδρας), Ρέντινγκ (3-2 εντός έδρας), Μπάρνσλεϊ (2-0 εκτός έδρας) και Ίπσουϊτς (3-2 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λόρενς στο 38’, προτού ο Άκπαν ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους στο 43’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα μέσα σε τέσσερα λεπτά, η Ίπσουϊτς σκόραρε με τους Μπέρα (53’) και Λόρενς (57’) κάνοντας το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Γκράχαμ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 74’. Στις έξι σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν τα «ρόδα» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε goal-goal.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-2 γνώρισε η Μπλάκμπερν από την Ίπσουϊτς, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Μπλάκμπερν για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ

Τον αποκλεισμό από τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας γνώρισε η Μπέρμιγχαμ μεσοβδόμαδα, μετά την εκτός έδρας ήττα της με 3-1 από τη Νιούκαστλ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρίτσι μόλις στο 9’, προτού ο Γκουφράν διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 34’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κότεριλ μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 71’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ο Ρίτσι. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Τζόλα αγνοεί τη νίκη στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Πιο συγκεκριμένα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Μπάρνσλεϊ (2-2 εκτός έδρας) και Νότιγχαμ Φόρεστ (0-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Μπράιτον (2-1 εντός έδρας), Ντέρμπι Κάουντι (1-0 εκτός έδρας) και Μπρέντφορντ (3-1 εντός έδρας). Στις εννέα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στην Μπρέντφορντ (2-1) στις 26 Νοεμβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal. Την απόκτηση των αμυντικών Κεϊτά και Ενσούε από τις Βίρτους Εντέλα και Μίντλεσμπρο, αντίστοιχα, ανακοίνωσε η Μπέρμιγχαμ.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Μπέρμιγχαμ από τη Νιούκαστλ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Στατιστικό: Η Μπέρμιγχαμ αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)