*Η Ελλάς Βερόνα παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (5-1-0).

*Under 2,5 στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρα της Ελλάς Βερόνα.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Γιουβέντους. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Κεν στο 60′. Με δέκα έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων λόγω αποβολής του Άλεξ Σάντρο.

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Ελλάς Βερόνα… Μεσοβδόμαδα γνώρισε την ένατη σερί ήττα της στο “Marc Antonio Bentegodi” από τη Γιουβέντους σε μία αναμέτρηση με μετρημένες καλές ευκαιρίες, στην οποία ζήτησε δύο πέναλτι που ελέγχθηκαν από τον VAR, αλλά δεν καταλογίστηκαν σωστά. Το συγκρότημα του Μποκέτι έχει υποχωρήσει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, η σημερινή αναμέτρηση με την Σπέτσια έχει χαρακτήρα τελικού στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού.

“Πρέπει να σκεφτούμε μόνο τη δική μας εμφάνιση, έχουμε δύσκολο δρόμο μπροστά μας”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής των “τζιαλομπλού”. Εξέτισε κι επιστρέφει ο Μανιάνι, στο κέντρο της άμυνας θα βρεθεί ο Γκούντερ με δύο εκ των Χίεν, Τσεκερίνι και Νταβίντοβιτς δίπλα του. Νοκ άουτ παραμένει ο Φαραόνι, υπολογίζεται ο Χρούστιτς, στην γραμμή κρούσης από το ξεκίνημα ο Ανρί.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Δεν σκόραρε στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

ΣΠΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Ουντινέζε. Άνοιξε το σκορ ο Ρέτσα στο 33′ για τους γηπεδούχους, απάντησε δέκα λεπτά αργότερα ο Λόβριτς.

Φουριόζα μπήκε στη μεσοβδόμαδη αναμέτρηση με την Ουντινέζε η Σπέτσια στο “Alberto Picco”. Δημιούργησε κι έχασε κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα δύο γκολ, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Αμπάντου στο 42′. Έριξε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους, γλίτωσε δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση και των καθυστερήσεων όταν ο Γουάλας έπιασε δυνατό σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα Ζόετ.

Χωρίς νίκη παραμένουν οι “μικροί αετοί” σε επτά αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες, πέντε ήττες). Ο προπονητής Γκότι αναμένεται να επιλέξει το κλασικό 3-5-2 στη Βερόνα, αμφίβολη δίνεται η συμμετοχή του Ντραγκόφσκι κάτω από τα γκολπόστ. Για μία θέση πλάι στον Ενζολά “μάχονται” Μαλντίνι και Βέρντε, με τον δεύτερο να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες.