Στον πρώτο γύρο: Χέρτα – Βέρντερ Βρέμης 0-1

* Η Χέρτα γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα επτά από τα οχτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Βέρντερ Βρέμης σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Χέρτα για το πρωτάθλημα.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει η Βέρντερ Βρέμης εδώ και δέκα αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε οχτώ νίκες και δύο ισοπαλίες. Από εκεί που πάλευε για την παραμονή του το συγκρότημα του Νούρι βρίσκεται στο -2 από τη Φράιμπουργκ και την έκτη θέση, που οδηγεί στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ! Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-2 εκτός έδρας) στις 7 του μηνός επικράτησε των Αμβούργο (2-1 εντός έδρας) και Ίνγκολσταντ (4-2 εκτός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 32’ με τον Λεζκάνο, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Κρούζε. Στο 62’ η Ίνγκολσταντ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκρος. Στη συνέχεια ο Κρούζε πήρε το όπλο του σκοράροντας άλλες τρεις φορές για τη Βέρντερ Βρέμης (81’, 87’, 90+4’), διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Με τα τέσσερα γκολ που σημείωσε ο 29χρονος Γερμανός επιθετικός έφτασε συνολικά τα 13 σε 19 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «πράσινοι» για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες. Στις τρεις διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, δεν νιώθουμε πίεση. Θέλουμε να πάρουμε όσους περισσότερους βαθμούς γίνεται», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Βέρντερ Βρέμης.

Προηγούμενο ματς: Η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε εκτός έδρας με 4-2 της Ίνγκολσταντ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα 12 από τα 15 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Βέρντερ Βρέμης για το πρωτάθλημα (βρήκαμε το over 2,5 στην Interwetten σε απόδοση 1.65)

Δείτε τα Προγνωστικά Bundesliga (Κλικ εδώ)

Το Βέρντερ Βρέμης – Χέρτα παίζει στην Interwetten

ΧΕΡΤΑ

Έξι βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Χέρτα στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Νταρντάι επικράτησε των Άουγκσμπουργκ (2-0 εντός έδρας) και Βόλφσμπουργκ (1-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κολωνία (4-2 εκτός έδρας), Χόφενχαϊμ (3-1 εντός έδρας), Γκλάντμπαχ (1-0 εκτός έδρας) και Μάιντς (1-0 εκτός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 59’ ο Ιμπίσεβιτς. Με αυτό ο 32χρονος Βόσνιος επιθετικός έφτασε συνολικά τα 12 σε 28 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι πρωτευουσιάνοι για την ίδια διοργάνωση γνώρισαν ισάριθμες ήττες. Στις πέντε δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Πριν από έντεκα χρόνια και πιο συγκεκριμένα στις 11 Μαρτίου του 2006 χρονολογείται η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Χέρτα επί της Βέρντερ Βρέμης σε όλες τις διοργανώσεις (3-0). «Ανυπομονούμε να δούμε τους νεαρούς σε ηλικία ποδοσφαιριστές μας να αγωνίζονται σε μία άκρως ανταγωνιστική αναμέτρηση κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης. Είμαι σίγουρος πως θα φύγουμε με κάτι θετικό από την έδρα αυτής: είτε αυτό λέγεται εμπειρία, είτε βαθμοί», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Χέρτα, ο οποίος αντιμετωπίζει πολλά αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Η Χέρτα επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Βόλφσμπουργκ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Χέρτα γνώρισε την ήττα στα οχτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.