* Σημειώθηκε over 2,5 στο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Πάκος Φερέιρα για το πρωτάθλημα.

* Η Πάκος Φερέιρα παραμένει αήττητη στα εννέα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπελενένσες σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ

Μόνο με νίκη στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στην Πάκος Φερέιρα θα καταφέρει η Μπελενένσες να διατηρήσει ζωντανές τις ελάχιστες ελπίδες που έχει για κατάκτηση της έκτης θέσης του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν. Το συγκρότημα του Ζούλιο Βελάσκεζ κατάφερε να πανηγυρίσει μόλις μία νίκη στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτή κόντρα στη Σετούμπαλ (1-0 εκτός έδρας) στις 10 του μηνός. Στις υπόλοιπες μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Τοντέλα (2-2 εκτός έδρας) και Ακαδέμικα (1-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα γνώρισε την ήττα από τις Σπόρτινγκ Λισαβόνας (5-2 εντός έδρας) και Μποαβίστα (1-0 εκτός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ζε Μάνουελ τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Αξίζει να αναφέρουμε πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 54’, όταν ο Ρικάρντο Ντίας αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μπελενένσες για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Μπελενένσες από την Μποαβίστα, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Μπελενένσες για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΠΑΚΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Από τρεις σερί νίκες προέρχεται στο πρωτάθλημα η Πάκος Φερέιρα, η οποία συνεχίζει τη μάχη για κατάκτηση μίας θέσης που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Πιο συγκεκριμένα μετά την εκτός έδρας ήττα με 1-0 που γνώρισε από την Εστορίλ στις 3 του μηνός το συγκρότημα του Ζόρζε Σιμάο επικράτησε των Πόρτο (1-0 εντός έδρας), Ουνιάο Μαδέιρα (4-3 εκτός έδρας) και Μπράγκα (1-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντιόγκο Τζότα έξι λεπτά προτού την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Με αυτό ο 19χρονος Πορτογάλος μέσος έφτασε συνολικά τα 12 σε 29 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα.

Τη Μεγάλη Τετάρτη (27/4) παρέλαβε το βραβείο για τον καλύτερο νεαρό ποδοσφαιριστή Μαρτίου. Στις δηλώσεις του ανέφερε: «Τα πράγματα πηγαίνουν ακόμα καλύτερα από όσο περίμενα τη φετινή σεζόν. Στο ξεκίνημα είχα θέσει ως στόχο να φτάσω τα δέκα γκολ, πλέον έσπασα αυτό το ρεκόρ». Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Πάκος Φερέιρα για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες. Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε στην έδρα της η Πάκος Φερέιρα επικρατώντας με 1-0 της Μπράγκα, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Πάκος Φερέιρα επικράτησε με ένα γκολ διαφορά στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.