* Η Μπάγερν Μονάχου σημείωσε τουλάχιστον τέσσερα γκολ στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τη Βέρντερ Βρέμης σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Βέρντερ Βρέμης σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Μπάγερν Μονάχου διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Βέρντερ Βρέμης σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Με μοναδικό στόχο την πρόκρισή της στον τελικό, και παράλληλα την κατάκτηση του Κυπέλλου Γερμανίας μετά από δύο χρόνια υποδέχεται στην έδρα της η πολυνίκης του θεσμού με 17 κατακτήσεις, Μπάγερν Μονάχου, τη Βέρντερ Βρέμης. Το συγκρότημα του Γκουαρντιόλα παραμένει αήττητο στις εννέα τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε σε όλες τις διοργανώσεις, στις οποίες σημείωσε επτά νίκες και δύο ισοπαλίες. Μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα κόντρα στην Μπενφίκα (2-2 εκτός έδρας) για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ οι Βαυαροί δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν της Σάλκε (3-0 εντός έδρας) για το πρωτάθλημα το Σάββατο (16/4).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Λεβαντόφσκι στο 54’, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο ποδοσφαιριστή. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 73’ ο Βιντάλ. Μετά το πέρας 30 αγωνιστικών στην ίδια διοργάνωση η Μπάγερν Μονάχου παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας συγκεντρώσει 78 βαθμούς, επτά περισσότερους από την Ντόρτμουντ. Σύμφωνα με τα γερμανικά ΜΜΕ ο προπονητής του συλλόγου δεν αποκλείεται να χρησιμοποιήσει και πάλι στη βασική ενδεκάδα του τον Τσάμπι Αλόνσο στη θέση του Βιντάλ. Από εκεί και πέρα υπάρχει το ενδεχόμενο να προτιμηθεί ο Κομάν από τον Ντάγκλας Κόστα στα άκρα της επίθεσης για την αποψινή αναμέτρηση με τη Βέρντερ Βρέμης.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε στην έδρα της η Μπάγερν Μονάχου επικρατώντας με 3-0 της Σάλκε, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε από το ημίχρονο στα 18 από τα 21 τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στοιχημάτισε τώρα στο Μπάγερν Μονάχου – Βέρντερ Βρέμης (Κλικ Εδώ)

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ

Εξαιρετικά δύσκολο έργο αναμένεται να έχει απόψε η Βέρντερ Βρέμης στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου, στην προσπάθεια που θα καταβάλει για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας μετά από έξι χρόνια. Η τελευταία φορά που βρέθηκε σε αυτόν ήταν το 2010, όταν και γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 από τους Βαυαρούς. Με ανεβασμένη ψυχολογία ταξιδεύει στο Μόναχο το συγκρότημα του Σκρίπνικ, καθώς επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε εντός έδρας με 3-2 της Βόλφσμπουργκ το Σάββατο (16/4). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιζάρο στο 32’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Γκιλαβογκί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέρντερ Βρέμης πάτησε γκάζι, σκοράροντας δύο φορές με τους Μπαρτέλς (64’) και Γιαταμπαρέ (83’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Ντοστ δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’. Αξίζει να σημειώσουμε πως με το γκολ που σημείωσε ο 37χρονος Περουβιανός επιθετικός, Κλαούντιο Πιζάρο, έφτασε τα 102 με τη φανέλα του συλλόγου στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας τον μέχρι πρότινος αρχισκόρερ, Μάρκο Μπόντε. Παράλληλα, έφτασε τα 142 συνολικά σε 247 συμμετοχές, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή των σκόρερ της ιστορίας του συλλόγου, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Φρανκ Νόιμπαρτ. Δεν αποκλείεται να προτιμηθεί στην κορυφή της επίθεσης ο Ούτζα, με τον Πιζάρο να κάθεται στον πάγκο.

Προηγούμενο ματς: Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε η Βέρντερ Βρέμης επικρατώντας εντός έδρας με 3-2 της Βόλφσμπουργκ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Γερμανίας.