Στον πρώτο γύρο: Ταραγόνα – Βαγιαδολίδ 1-2

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

Με θετική ψυχολογία θα υποδεχθεί σήμερα η Βαγιαδολίδ την Ταραγόνα, μετά το σημαντικό διπλό της περασμένης Κυριακής επί της Αλκορκόν. Μπορεί οι Μαδριλένοι να πήραν το προβάδισμα μόλις στο 9ο λεπτό, όμως ο Βιγιάρ ισοφάρισε αρχικά στο 28′ κι “έφερε τούμπα” το ματς με εύστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ήταν η πρώτη νίκη για τους γηπεδούχους στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (1-1-2) και τους ανέβασε στην 8η θέση του πίνακα, ανανεώνοντας τις ελπίδες για πλέι οφ. Αγνοείται η νίκη στα τρία τελευταία “εντός” (0-2-1), ταυτόχρονα όμως η ομάδα μετρά μόνο μία ήττα στα 10 τελευταία “εντός” (5-4-1).

Διάταξη 5-3-2 (που θα μετατρέπεται σε 3-5-2 όταν η ομάδα επιτίθεται) θα υιοθετήσει και σήμερα ο κόουτς Πάκο Ερέρα, με σημαντική απουσία αυτή του τιμωρημένου μπακ Μπάλμπι (τη θέση του στο αρχικό σχήμα θα πάρει ο Άνχελ). Αμφίβολος ο μέσος Μίτσελ, αλλά η επιστροφή στη δράση του μέσου Σέρχιο Μάρκος δε δημιουργεί πρόβλημα στη συγκεκριμένη γραμμή. Εκτός αποστολής οι Γκουθμάν και Άλεξ Λόπεθ.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το νικηφόρο 1-2 από την έδρα της Αλκορκόν.

Στατιστικό: Χωρίς νίκη στα τρία τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος (0-2-1).

Το Βαγιαδολίδ – Ταραγόνα παίζει στον Stoiximan

ΤΑΡΑΓΟΝΑ

Μία εβδομάδα εσωστρέφειας πέρασε η Ταραγόνα μετά την εντός έδρας ήττα από την Έλτσε (1-3) της περασμένης Παρασκευής. Μία ήττα, η οποία έβαλε τέλος σε ένα αήττητο σερί τριών νικών και δύο ισοπαλιών και κράτησε τους φιλοξενούμενους μόλις στο +3 από την “επικίνδυνη ζώνη”. Η Έλτσε αιφνιδίασε τη “Νάστικ”, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 0-3 στο 32ο λεπτό. Η μόνη αντίδραση που κατάφεραν να προβάλλουν οι γηπεδούχοι ήταν η μείωση στο τελικό 1-3 με τον Μανού Μπαρέιρο στο 86′. Μόλις μία ήττα για την Ταραγόνα στα πέντε τελευταία “εκτός” (2-2-1), έχει καταφέρει να σκοράρει και στα πέντε ματς.

Πεντάδα απουσιών για τον κόουτς Χουάν Μερίνο ενόψει του σημερινού αγώνα. Η λίστα των τραυματιών διευρύνθηκε με τη… συμπερίληψη των Βαλεντίν (ΑΜ) και Κορδέρο (ΜΕ), ενώ ο κίπερ Ντιμιτριέφσκι και ο αμυντικός Τζετέι απουσιάζουν με τις Εθνικές τους ομάδες.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Έλτσε με 1-3.

Στατιστικό: G/G & Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δείτε στο Betarades.gr τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος).