*Στα 5/6 τελευταία ευρωπαϊκά παιχνίδια της Άλκμααρ, σημειώθηκαν Over 2,5 γκολ. Τρία συνεχόμενα Over σε επίσημα παιχνίδια μετρά η Βοϊβοντίνα.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Βοϊβοντίνα – Άλκμααρ 0-3): Διαχειριζόμενοι καταπληκτικά το παιχνίδι, οι Ολλανδοί πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος, αφήνοντας τους Σέρβους να πιέζουν και να χάνουν ευκαιρίες. «Καθάρισαν» με τρίτο γκολ στο φινάλε.

*Πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

ΑΛΚΜΑΑΡ (ΟΛΛΑΝΔΙΑ)

Δείχνει έτοιμη να πετύχει τον πρωταρχικό στόχο που είχε θέσει από τις αρχές της φετινής χρονιάς, να βρεθεί, δηλαδή, γι’ άλλη μια φορά στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Το 3-0 που εξασφάλισε στη Σερβία, μπορεί να πει κανείς ότι την θέλει με τα… δύο πόδια στην κλήρωση, αλλά ο προπονητής Φαν ντεν Μπρομ, ζήτησε από τους παίκτες του να είναι σοβαροί και να σεβαστούν τους φιλάθλους που θα βρεθούν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.

Έπαιξε πολύ έξυπνα, απορρόφησε την πίεση που ήταν λογικό να ασκήσει η Βοϊβοντίνα στα πρώτα λεπτά ως γηπεδούχους και στη συνέχεια, όταν βρήκε την ευκαιρία, σκόραρε δύο φορές, «σοκάροντας» το γήπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο παραχώρησε κι άλλα μέτρα στο γήπεδο με προφανή στόχο να «χτυπήσει» σε μια ακόμη αντεπίθεση. Το κατάφερε στο 80’ με τον Βάιτενς, απλοποιώντας ακόμη περισσότερο τα πράγματα ενόψει της σημερινής ρεβάνς.

Η διαφαινόμενη πρόκριση της έδωσε την ευκαιρία να συγκεντρωθεί και στο σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι με την Ουτρέχτη για το ολλανδικό πρωτάθλημα, από όπου και πέρασε δίκαια και καθαρά με σκορ 2-1. Βρίσκεται στο μέσο της βαθμολογίας, καθώς αυτή ήταν μόλις η πρώτη της φετινή νίκη, μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τη Χέρενφεεν και την εκτός έδρας ήττα από την Αϊντχόφεν.

Στα πλάνα του προπονητή του επέστρεψε ο αναπληρωματικός φορ Τάνκοβιτς, που ολοκλήρωσε την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Σταθερά εκτός παραμένουν οι χρήσιμοι Ριένστρα και Φαν ντερ Λίντεν, λόγω τραυματισμών.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στην Ουτρέχτη.

Στατιστικό: Στα τρία τελευταία ευρωπαϊκά της παιχνίδια, κέρδιζε από το ημίχρονο.

ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ (ΣΕΡΒΙΑ)

Ως εδώ φαίνεται πως ήταν η ευρωπαϊκή πορεία για τη Βοϊβοντίνα, καθώς το εμπόδιο της Άλκμααρ αποδείχθηκε αξεπέραστο. Παρότι είχε πολλές προσδοκίες και καταγράφηκαν πολλές δηλώσεις αισιοδοξίας ενόψει των αναμετρήσεων με τους Ολλανδούς, η εντός έδρας εμφάνιση, αλλά και η γενικότερη αντιμετώπιση του παιχνιδιού ήταν απογοητευτική.

Ναι μεν άσκησε μια υποτυπώδη πίεση στα αντίπαλα «καρέ» στα πρώτα λεπτά, αντλώντας δύναμη από την έδρα της, αλλά τη συνέχεια, υποχώρησε. Όταν μάλιστα δέχθηκε το πρώτο γκολ, επήλθε απογοήτευση, που μετατράπηκε σε κατάρρευσε όταν η Άλκμααρ σκόραρε για δεύτερη φορά στην εκπνοή του ημιχρόνου. Η απογοήτευση ήταν έκδηλη στις τάξεις του κόσμου, αλλά ο πρόεδρος Ζμπίλιτς, με γραπτή του δήλωση, ζήτησε από τους οπαδούς να συνεχίσουν να έχουν πίστη και να συμπαραστέκονται στην ομάδα, προκειμένου αυτή να καταφέρει να πετύχει τους στόχους που έθεσε για τη φετινή χρονιά.

Ένας εκ των στόχων είναι και η καλύτερη δυνατή πορεία στο πρωτάθλημα, όπου μέχρι στιγμής τα πηγαίνει περίφημα. Βρίσκεται στη δεύτερη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από τον προπορευόμενο Ερυθρό Αστέρα και στο τελευταίο της παιχνίδι, έδειξε πως έχει βρει τον τρόπο να κερδίζει σχετικά εύκολα τα παιχνίδια με τους πιο αδύναμους αντιπάλους, περνώντας με χαρακτηριστική ευκολία από την έδρα της Τσουκαρίτσκι, με 3-1. Εκτός αποστολής ο φορ Τρούγιτς που τραυματίστηκε, ενώ εδώ και καιρό απουσιάζει ο μεσοεπιθετικός Στάμενιτς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 3-1 απέναντι στην Τσουκαρίτσκι.

Στατιστικό: Προέρχεται από τρία συνεχόμενα Over σε επίσημα παιχνίδια.