*Στον πρώτο γύρο: Σπάρτα Ρότερνταμ – Αλκμάαρ 1-1

ΑΛΚΜΑΑΡ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στη δράση η Αλκμάαρ, που πέρασε με 1-3 απ’ την έδρα της Γκόου Αχέντ Ιγκλς την περασμένη εβδομάδα. Σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο για την AZ, που εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά του αντιπάλου και σκόραρε δύο φορές μέχρι το 85’ για να «κλειδώσει» τη νίκη της. Πρόσωπο του αγώνα ο εξτρέμ Αλιρέζα, που σκόραρε δύο φορές και έφτασε τα 6 γκολ σε 15 εμφανίσεις. Ήταν η δεύτερη σερί νίκη μετά το 1-2 επί της Τβέντε στο φινάλε του 2016, ανέβασε τους γηπεδούχους στους 31 πόντους και το -1 απ’ την πεντάδα, ανεβαίνοντας παράλληλα στο +7 απ’ τις θέσεις που δεν οδηγούν στα πλέι οφ. Εντός έδρας έχει σοβαρά αμυντικά προβλήματα, εξαιτίας αυτών κέρδισε μόλις μια φορά στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος στο γήπεδο της (1-3-1), όπου δέχτηκε συνολικά 11 γκολ!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-3 για την Αλκμάαρ κόντρα στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Στατιστικό: 6/8 εντός έδρας 4-6 Goal μετράει η Αλκμάαρ (παίξτο στην Goalbet).

Το Αλκμάαρ – Σπάρτα Ρότερνταμ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα για τη Σπάρτα Ρότερνταμ μέσα στο 2017, καθώς ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της με ήττα. Υποδέχτηκε την ποιοτική Ουτρέχτη και παρά το εξαιρετικό πρώτο μέρος, όπου την έφερε να προηγείται 1-0, στο φινάλε δεν κατάφερε να πάρει ούτε την ισοπαλία! Ισοφαρίστηκε γρήγορα στο δεύτερο 45λεπτο (52’) και δέχτηκε οδυνηρό δεύτερο γκολ στο 88’ για να υποστεί ακόμη μια ήττα. Ήταν η πέμπτη ήττα των τελευταίων έξι αγωνιστικών για τους φιλοξενούμενους, που μετρούν μόλις μια νίκη στις τελευταίες 12 αγωνιστικές (1-4-7). Στους 17 πόντους και την 13η θέση οι φιλοξενούμενοι, είναι τραγικοί αμυντικά τελευταία, αφού δέχτηκαν 15 γκολ στις τελευταίες έξι αγωνιστικές. Είναι απ’ τις χειρότερες εκτός έδρας ομάδες της κατηγορίας, με ρεκόρ 1-2-6 και γκολ 10-19.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 για τη Σπάρτα Ρότερνταμ κόντρα στην Ουτρέχτη.

Στατιστικό: 12 γκολ δέχτηκε η Σπάρτα Ρότερνταμ στα τελευταία τέσσερα εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος (0-1-3).