*Προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ολλανδίας. Ο αγώνας είναι νοκ – άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Για το πρωτάθλημα: Αλκμάαρ – Χέρενφεν 2-2 (07/08/16).

*Παραπάνω από 700 αναμένεται να είναι οι φίλοι της Χέρενφεν.

ΑΛΚΜΑΑΡ (Α’)

Μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε το Σάββατο η Αλκμάαρ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της με την Σπάρτα Ρότερνταμ. Πολλά προβλήματα στο α’ μέρος, ούτε απειλήθηκε από την αντίπαλο. Στην επανάληψη μπήκε με αποφασιστικότητα και προηγήθηκε στο 54’ (1-0), κατακόρυφη πτώση στη συνέχεια, έδωσε δικαιώματα στην αντίπαλο και δέχθηκε μοιραία την ισοφάριση στο 86’της συνάντησης.

Πρώτη ισοπαλία μετά από δύο σερί εκτός έδρας νίκες επί των Τβέντε (1-2) και Γκόου Αχέντ Ίνγκλς (1-3), μετράει μόλις μια ήττα στα τελευταία εννιά παιχνίδια (4-4-1), τον διασυρμό από τη Φέγενορντ (0-4). Παρέμεινε στην τέταρτη θέση της κατάταξης, ισόβαθμη με τη Χέρενφεν στους 32 πόντους. Αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα στην άμυνα το τελευταίο διάστημα, καθώς δέχεται τουλάχιστον ένα γκολ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια. Το καλό κλίμα πάντως που υπήρχε στα αποδυτήρια δείχνει να χαλάει το τελευταίο διάστημα, με τον τεχνικό Βαν ντεν Μπρομ να είναι μια ανάσα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αντίπαλο της Αλκμάαρ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Θέλει να φτάσει ψηλά στο Κύπελλο και ευελπιστεί κόντρα στη Χέρενφεν να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση, ώστε να φτιάξει ξανά το καλό κλίμα στην ομάδα. Την περσινή σεζόν έφτασε μέχρι τα ημιτελικά, αλλά συνάντησε τη Φέγενορντ και γνώρισε τον αποκλεισμό, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό. Είχε εύκολο έργο στον προηγούμενο γύρο και ξεπέρασε εύκολα (2-0 εντός έδρας) το εμπόδιο της ερασιτεχνικής ΑΣΒΧ, παίζοντας με πολλούς αναπληρωματικούς. «Θα είναι ένα όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που πρωταγωνιστούν στο πρωτάθλημα, ελπίζω να είμαστε εμείς αυτοί που θα πανηγυρίσουμε στο τέλος», είπε ο Βαν ντεν Μπρομ.

Επανέρχονται μετά από καιρό οι Βαν Έιντεν (Αμυντικός, 11, 0) και Βαν ντερ Λίντεν (Αμυντικός). Μοναδικός απών ο βασικός αμυντικός Φλάαρ. Την Κυριακή παίζει στο Άρνεμ με τη Φίτεσε.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σπάρτα Ρότερνταμ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα (παίξτο στην Goalbet)

Το Αλκμάαρ – Χέρενφεν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΧΕΡΕΝΦΕΝ (Α’)

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ η Χέρενφεν γνώρισε την εκτός έδρας ήττα 4-3 από την Αϊντχόφεν. Ιδανικό ξεκίνημα και προβάδισμα στο 5’ (0-1), πήγε με την πλάτη στον τοίχο στα αποδυτήρια, δεχόμενη την ισοφάριση στο 32’ (1-1) και το 2-1 στο 40’ της αναμέτρησης. Δυναμικό ξεκίνημα και στην επανάληψη, ισοφάρισε στο 54’ (2-2), είχε περισσότερη διάρκεια και έκανε το 2-3 στο 80’. Μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο, ότι έχτισε σ’ όλο το β’ μέρος, το… έχασε στο φινάλε, καθώς δέχθηκε δύο τέρματα μέσα σε δύο λεπτά (89’, 90’).

Επιστροφή στις ήττες μετά την εντός έδρας επικράτηση επί της Ντεν Χάαγκ (2-0), παρέμεινε στην τέταρτη θέση, ισόβαθμη με την Αλκμάαρ στους 32 πόντους. Πραγματοποιεί πολύ καλή σεζόν, είναι μέσα και στους τρεις στόχους, όμως δύσκολα θα καταφέρει να κοντράρει μαζί με την Άλκμάαρ την τρίτη Αϊντχόφεν (στο -8 η διαφορά), αλλά και πάλι η θέση που κατέχει είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική.

Θα τα δώσει όλα για όλα για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, γνωρίζει πάντως πως παίζει μέσα σε μια έδρα που δεν περνάει καλές στιγμές τα τελευταία χρόνια. Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε την Ισελμεερφόγκελς (Γ’ ), επικρατώντας δύσκολα με 1-0, κι ενώ έπαιξε με πολλούς βασικούς. Στο αγωνιστικό σκέλος τώρα, ο Στρέπελ δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Φαν Άκεν (τιμωρημένος), Σχάαρς και Φέερμαν, με τον τελευταίο πάντως να είναι κοντά στην επάνοδο. Για το πρωτάθλημα την Κυριακή παίζει εντός έδρας με την Γκρόνινγκεν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-2 από την Αϊντχόφεν.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.