*Στο Απερτούρα: Γουαδαλαχάρα – Άτλας 2-2

ΑΤΛΑΣ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε εν τέλει να πάρει την ισοπαλία 1-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Πουέμπλα, χάρη στο τέρμα του Μάρτιν Μπαραγάν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Χοσέ Κρουζ δεν έχει κάνει το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο Κλαουσούρα και πλέον είναι οριακά εκτός των πλέι οφ, μετρώντας εφτά βαθμούς στις πέντε πρώτες αγωνιστικές. Ενθαρρυντική η μέχρι τώρα εντός έδρας παρουσία της, έχοντας επικρατήσει στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, μπροστά στο κοινό της, ούσα και αήττητη στα 13 τελευταία. Έχει κίνητρο για το αποψινό παιχνίδι, καθώς μια πιθανή νίκη μπορεί να την φέρει πάνω από την τοπική της αντίπαλο στον βαθμολογικό πίνακα.

Αμφίβολος παραμένει ο Χάινε Μπαρέιρο (ΜΕ 9/2) μετά από πολύμηνη απουσία, λόγω τραυματισμού, ενώ ο Καντίντο Ραμίρεζ (ΜΕ 11/3) θα απουσιάσει από το υπόλοιπο της σεζόν μετά και τη ρήξη χιαστού συνδέσμου που υπέστη. Την τελευταία στιγμή θα κριθεί και η συμμετοχή του Ράφαελ Μάρκεζ (ΑΜ 21/0), που έχει χτυπήσει.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πουέμπλα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ

Πολύ κοντά στην εντός έδρας ήττα από την Σάντος Λαγκούνα βρέθηκε την Κυριακή η Γουαδαλαχάρα, με το νεοαποκτηθή Ροδόλφο Πισάρο να ισοφαρίζει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ισοπαλία 1-1 έριξε την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα στην έβδομη θέση, κάνοντας ένα μέτριο ξεκίνημα στο Απερτούρα, καθώς μετράει δυο νίκες, ενώ έχει ηττηθεί μόλις μια φορά στα πέντε πρώτα παιχνίδια. Σε γενικές γραμμές ήταν μια καλή εβδομάδα για την Γουαδαλαχάρα, που ξεκίνημε με νίκη στο κύπελλο κόντρα στην Βενάδος (0-1), ενώ επικράτησε στα πέναλτι και της Μπόκα Τζούνιορς, στη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση, την Πέμπτη. Μια νίκη στο Clasico Tapatio απόψε, θα φέρει ακόμη περισσότερη χαρά στους οπαδούς της ομάδας.

Εκτός δράσης για τους επόμενους τρεις μήνες θα παραμείνει ο Κάρλος Κισνέρος (ΕΠ 17/1), που υπέστη κάταγμα κνήμης, με τον Νέστορ Καλντερόν (ΜΕ 14/2) να είναι και πάλι στη διάθεση του προπονητή του.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σάντος Λαγκούνα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.