Στον πρώτο γύρο: Κροτόνε – Αταλάντα 1-3

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Κροτόνε για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Αταλάντα για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε no-goal στα τρία τελευταία παιχνίδια της Κροτόνε για το πρωτάθλημα.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Την αγωνιστική ταυτότητά της βρήκε και πάλι η Αταλάντα, μετά την εκτός έδρας ήττα με 2-1 που γνώρισε από τη Λάτσιο στις 15 Ιανουαρίου. Το συγκρότημα του Γκασπερίνι παραμένει αήττητο στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε των Σαμπντόρια (1-0 εντός έδρας), Κάλιαρι (2-0 εντός έδρας) και Παλέρμο (3-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Τορίνο (1-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην Παλέρμο την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 19’ με τον Κόντι, προτού ο Γκόμεζ διπλασιάσει τα τέρματά τους δέκα λεπτά αργότερα. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 41’ με τον Τσότσεφ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 78’ ο Κριστάντε.

Στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η ομάδα από το Μπέργκαμο για την ίδια διοργάνωση σημείωσε επτά νίκες και μία ήττα. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε goal-goal. Στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε η Αταλάντα με αντίπαλο την Κροτόνε σε όλες τις διοργανώσεις σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ. «Έχουμε την ευκαιρία να διατηρηθούμε στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Θέλουμε να μείνουμε σε αυτά μέχρι το τέλος της σεζόν», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Αταλάντα, Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι.

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε η Αταλάντα από την έδρα της Παλέρμο επικρατώντας με 3-1, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Αταλάντα επικράτησε στα επτά από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΚΡΟΤΟΝΕ

Από τρεις σερί ήττες προέρχεται η Κροτόνε στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Αφού επικράτησε της Έμπολι (4-1 εντός έδρας) στις 29 Ιανουαρίου το συγκρότημα του Νικολά δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Παλέρμο (1-0 εκτός έδρας), Γιουβέντους (2-0 εντός έδρας) και Ρόμα (2-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ναϊνγκολάν. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 77’ ο Τζέκο. Στις 12 συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «καρχαρίες» για την ίδια διοργάνωση αγνοούν τη νίκη, σημειώνοντας δύο ισοπαλίες και δέκα ήττες (7-23 τα γκολ).

Να μην επαναλάβουν τα ίδια λάθη που έκαναν στις τελευταίες αναμετρήσεις ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές τους ο προπονητής της Κροτόνε, Νταβίντε Νικολά, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής στην έδρα της Αταλάντα. «Πρόκειται για μία πολύ δυνατή ομάδα που έχει πετύχει σπουδαία αποτελέσματα κόντρα σε σπουδαίους αντιπάλους. Βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 43χρονος Ιταλός προπονητής, ο οποίος μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες όλων των ποδοσφαιριστών του εκτός του Ρόντεν (ΜΕ) που είναι τραυματίας.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Κροτόνε από τη Ρόμα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Κροτόνε αδυνατεί να σκοράρει στα έξι από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.