* Goal/Goal & Over 2.5 τα 8/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* Αήττητη η Άρσεναλ στα 4 τελευταία μεταξύ τους (3-1-0).

* Στον 1ο γύρο (21/10): Τσέλσι – Άρσεναλ 2-2

Βρείτε εδώ όλα τα παιχνίδια στο κουπόνι πάμε στοίχημα της ημέρας!

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Γουλβς. Ο Τροσάρ (45’) άνοιξε το σκορ και ο Όντεγκααρντ (90+5’) το διαμόρφωσε.

Έβγαλαν αντίδραση οι “gunners” μετά τον άδοξο αποκλεισμό στο Μόναχο, εκμεταλλεύτηκαν το ματσάρισμα απέναντι σε λαβωμένο αντίπαλο κι ανέκτησαν την κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, έστω και με παιχνίδι περισσότερο από τη Μαν. Σίτι.

Εύκολο το σαββατιάτικο πέρασμα από το Μόλινου, αλλά όχι όσο κυριαρχικό λένε οι 5-24 τελικές προσπάθειες στο ματς. Ο Ράις απείλησε πρώτος (20’), ο Ράγια και το δοκάρι σταμάτησαν τον Γκόμες των γηπεδούχων (30’), για να δώσει την λύση και πάλι ο Τροσάρ με φαλτσαριστό σουτ στο κλείσιμο του ημιχρόνου. Το ήλεγχε το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αρτέτα, η αμυντική λειτουργία πήρε ξανά άριστα, αλλά δεν φρόντισε να το “τελειώσει” πριν τις καθυστερήσεις, όταν δημιούργησε τρεις φάσεις πριν ο αρχηγός διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Εκ των κορυφαίων της σαββατιάτικης επικράτησης ο Σάκα, παρότι δεν έγραψε κάποια συνεισφορά σε γκολ. Αντιθέτως, από το ξεκίνημα της περασμένης σεζόν είναι ο παίκτης με τις περισσότερες G/A σε λονδρέζικα ντέρμπι γενικότερα, με 8 γκολ + 9 ασίστ!

“Tο μήνυμα δεν αλλάζει, πρέπει να συνεχίσουμε να κάνουμε ότι κάναμε όλη την σεζόν. Να εστιάσουμε στο επόμενο παιχνίδι και προετοιμαστούμε καταλλήλως για τον αντίπαλο. Ήταν ένα καλό τεστ το προηγούμενο παιχνίδι, είναι η στιγμή που η ομάδα πρέπει να κάνει το βήμα παραπάνω.” δήλωσε ο Αρτέτα.

Επιπλέον, ενημέρωσε ότι ο Τίμπερ (στόπερ/μπακ) επιστρέφει στην αγωνιστική δράση για πρώτη φορά μετά τον Αύγουστο, αλλά για την Under-21 του συλλόγου. Αυτός είναι η μοναδική επιβεβαιωμένη απουσία ενόψει Τσέλσι.

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΤΣΕΛΣΙ

Προηγούμενο ματς: Ήττα (0-1) από τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Μπερνάρντο Σίλβα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 84ο λεπτό.

Αφιλόξενο το Γουέμπλεϊ για τους “μπλε”, μετά τον χαμένο τελικό του Carabao Cup στις 25 Φλεβάρη, το Σάββατο απέτυχαν και στον ημιτελικό του FA Cup, παρότι οι διαμορφωμένες συνθήκες ήταν ιδιαιτέρως ευνοϊκές.

Με την κάτοχο του τροπαίου να έχει παίξει 120 εξαντλητικά λεπτά την Τετάρτη κι όμως η Τσέλσι ήταν που φάνηκε κουρασμένη στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Ο ημιτελικός ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Φόντεν (14’), ακολούθησε το ανεπανάληπτο χαμένο τετ α τετ του Τζάκσον (30’), στο οποίο ο Γκανέζος κατάφερε να μην κάνει ούτε τελική! Απείλησε ο Πάλμερ στο 39’ και στο 49’ ο Τζάκσον ξόδεψε δύο ακόμη πολύ μεγάλες ευκαιρίες για την Τσέλσι μέσα σε 10 δευτερόλεπτα! Πολύ πιο έμπειρη σε τέτοια παιχνίδια η ομάδα του Γκουαρδιόλα, πήρε τα ηνία στο τελευταίο 20λεπτο, απείλησε με τον Ντε Μπρούινε (70’) κι ο Βέλγος δημιούργησε το καθοριστικό γκολ.

Πλέον ο στόχος που απέμεινε είναι ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω Πρέμιερ Λιγκ και με μία νίκη απόψε θα πιάσει στην 6η θέση τις Νιουκάστλ και Μαν. Γιουνάιτεντ.

Στο 4-4-0 το πρωταθληματικό αήττητο σερί, στα 6 τελευταία παιχνίδια της σκόραρε 2+ γκολ, στα 5 εξ αυτών δέχθηκε και η ίδια 2+ γκολ!

Στο 6-0 της προηγούμενης Δευτέρας επί της Έβερτον ο Πάλμερ πέτυχε “καρέ” τερμάτων κι έπιασε κορυφή στη λίστα των σκόρερ με 20 γκολ, τα 10 τα πέτυχε στις 5 τελευταίες συμμετοχές του! Μόνο τρεις παίκτες των “μπλε” έχουν πετύχει περισσότερα γκολ σε μία σεζόν της Πρέμιερ (Χασελμπάινκ, Λάμπαρντ, Ντρογκμπά).

Δίχως νίκη σε 7 ματς στο Emirates (0-4-3) ο Ποτσετίνο, ο οποίος ενημέρωσε ότι ο Πάλμερ (επιτελικός) έχασε τις προπονήσεις μετά τον ημιτελικό λόγω ίωσης και η συμμετοχή του στο αποψινό ντέρμπι είναι από αμφίβολη ως απίθανη. Ο ημιτελικός δημιούργησε ερωτηματικά και για τη διαθεσιμότητα των Γκουστό (δεξί μπακ), Τσίλγουελ (αρ. μπακ).

Συμμετέχουν μερικώς στις τελευταίες προπονήσεις οι Σάντσεθ (κίπερ), Ενκουνκού (εξτρέμ), Ουγκοτσούκβου (μέσος), αλλά ουδείς αναμένεται να αγωνιστεί. Σταθερά εκτός οι Κόλγουιλ (στόπερ), Φοφανά (στόπερ), Τζέιμς (δεξί μπακ), Λάβια (μέσος).