Στον πρώτο γύρο: Αμβούργο – Άουγκσμπουργκ 1-0

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Άουγκσμπουργκ με αντίπαλο το Αμβούργο σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε goal-goal στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Άουγκσμπουργκ για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια του Αμβούργου για το πρωτάθλημα.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ

Στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα η Άουγκσμπουργκ πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή με αντίπαλο την Κολωνία (2-1 εντός έδρας) στις 15 του μηνός. Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Μπάουμ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 9’ με τον Γκουβελέουφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 78’ ο Φαμπιάν ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο ίδιος ποδοσφαιριστές έβαλε μπροστά την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, προτού ο Ρέμπιτς διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Άουγκσμπουργκ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία νίκη, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Σε όλες σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Καθοριστική αναμένεται η σημερινή αναμέτρηση της Άουγκσμπουργκ με το Αμβούργο, στη μάχη που δίνουν για παραμονή στην κατηγορία. Τις δύο ομάδες χωρίζει μόλις ένας βαθμός. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Άουγκσμπουργκ επί των «δεινοσαύρων» σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 29 Νοεμβρίου του 2014 (3-1). «Θέλουμε να προσπεράσουμε το Αμβούργο με μία νίκη. Με τη βοήθεια των οπαδών μας είμαι σίγουρος πως μπορούμε να τα καταφέρουμε», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής των γηπεδούχων.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Άουγκσμπουργκ από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα οχτώ από τα δέκα τελευταία παιχνίδια της Άουγκσμπουργκ για το πρωτάθλημα (βρήκαμε το over 2,5 στην Interwetten σε απόδοση 1.85)

Το Άουγκσμπουργκ – Αμβούργο παίζει στην Interwetten

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Από δύο σερί ήττες προέρχεται στο πρωτάθλημα το Αμβούργο, συνεχίζοντας τη μάχη για αποφυγή του υποβιβασμού στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της Γερμανίας. Αφού επικράτησε της Χόφενχαϊμ (2-1 εντός έδρας) το συγκρότημα του Γκίσντολ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Βέρντερ Βρέμης (2-1 εκτός έδρας) και Ντάρμσταντ (2-1 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 51’ με τον Σούλου.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πλάτε διπλασίασε τα τέρματά τους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με αυτογκόλ ο Χόλαντ. Πολύ άσχημο είναι το αγωνιστικό πρόσωπο που εμφανίζουν οι «δεινόσαυροι» μακριά από το σπίτι τους. Πιο συγκεκριμένα στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για το πρωτάθλημα πανηγύρισαν μόλις μία νίκη, αυτή επί της Λειψίας (3-0) στις 11 Φεβρουαρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσαν μία ισοπαλία και έξι ήττες. Στις έξι σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις πέντε σημειώθηκε no-goal.

Την περασμένη σεζόν το Αμβούργο επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Άουγκσμπουργκ για το πρωτάθλημα στις 14 Μαΐου του 2016. «Δεν θα έχουμε εύκολο έργο στην έδρα της Άουγκσμπουργκ. Όλοι πρέπει να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους στον αγωνιστικό χώρο για τη νίκη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής του συλλόγου. Μετά τον τραυματισμό και του δεύτερου τερματοφύλακά του, Κρίστιαν Ματένια, κάτω από τα γκολπόστ θα πραγματοποιήσει το φετινό ντεμπούτο του ο 28χρονος Γερμανός, Τομ Μίκελ.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε το Αμβούργο από την Ντάρμσταντ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου για το πρωτάθλημα.