6η αγωνιστική των πλέι οφ Ι (τίτλου). Συμμετέχουν έξι ομάδες, η πρώτη εκ των οποίων κατακτά το πρωτάθλημα. Οι ομάδες ξεκινούν με τους μισούς πόντους απ’ όσους είχαν συλλέξει στην κανονική διάρκεια της σεζόν.

Πρώτος γύρος: Άντερλεχτ – Γάνδη 1-1

Δεύτερος γύρος: Γάνδη – Άντερλεχτ 2-0

Πλέι οφ: Γάνδη – Άντερλεχτ 1-1

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Έκανε μακράν της δεύτερης τη χειρότερη εμφάνιση των πλέι οφ η Άντερλεχτ την περασμένη εβδομάδα, αυτή συνοδεύτηκε με οδυνηρή εκτός έδρας ήττα 4-2 απ’ την Οστάνδη. Απ’ το πρώτο μέρος κρίθηκε το ματς, με την Οστάνδη να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο και να προηγείται 3-0 πριν την ανάπαυλα. Τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο, η Άντερλεχτ απλά «μάζεψε» το εύρος της ήττας. Αυτό το αποτέλεσμα την άφησε στο -3 απ’ την πρωτοπόρο Κλαμπ Μπριζ, σήμερα δεν έχει κανένα περιθώριο να μην κερδίσει, καθώς κινδυνεύει να μείνει πολύ πίσω απ’ την κορυφή σ’ ένα ιδιαίτερα κρίσιμο σημείο της σεζόν. Εντός έδρας θα παίξουν οι γηπεδούχοι τα 3/5 ματς που απέμειναν για το φινάλε, το σημερινό είναι το πιο δύσκολο απ’ όλα, αφού τα άλλα είναι με Οστάνδη και Ζούλτε Βάρεγκεμ. Επιστρέφει ο Σουάρες (Επιθετικός, 23,5).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα για την Άντερλεχτ με 4-2 απ’ την Οστάνδη.

Στατιστικό: Από τέσσερα σερί εντός έδρας NG προέρχεται η Άντερλεχτ.

Στοιχημάτισε τώρα στο Άντερλεχτ – Γάνδη
goalbet-logo

ΓΑΝΔΗ

Μια απ’ τις κερδισμένες της περασμένης αγωνιστικής ήταν η Γάνδη, καθώς εκμεταλλεύτηκε την απροσδόκητη ήττα της Άντερλεχτ και την έπιασε στη δεύτερη θέση. Αυτό συνέβη διότι σημείωσε σπουδαίο «διπλό» επί της Γκενκ με 1-2, αποτέλεσμα μάλιστα που ήρθε με ανατροπή και αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο για ολόκληρο το δεύτερο μέρος! Στο 16’ προηγήθηκε η Γκενκ, ισοφάρισε ο Ντεπουάτρ στο 23’, το τελικό 1-2 ο Ρενάτο Νέτο με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Ήταν μόλις η δεύτερη νίκη για τη Γάνδη στα πλέι οφ, την έφερε στους 38 πόντους και το -3 απ’ την κορυφή, σήμερα θέλει νίκη και μόνο νίκη για να παραμείνει στο «κυνήγι» του πρωταθλήματος. Δεν είναι πειστική εκτός έδρας, χαρακτηριστικό είναι ότι κέρδισε μόλις δύο απ’ τις τελευταίες εφτά εξόδους της (2-1-4). Επιστρέφουν οι Φαν ντερ Μπρούγκεν (Μέσος, 9,1), Κουλιμπαλί (Επιθετικός, 21,2) και Μπουσουφά (Μέσος, 8,2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για τη Γάνδη με 1-2 επί της Γκενκ.

Στατιστικό: Από 7 σερί 2-3 Goal προέρχεται η Γάνδη στο πρωτάθλημα.