* Στον πρώτο γύρο: Νέα Σαλαμίνα – Αναγέννηση Δερύνειας 2-0 (6/11)

* Η Αναγέννηση Δερύνειας δεν έχει κερδίσει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

* Η Αναγέννηση Δερύνειας έχανε από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Η Νέα Σαλαμίνα δεν κατάφερε να σκοράρει στα 5/7 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η Αναγέννηση Δερύνειας στο πρωτάθλημα και δεν λέει με τίποτα να συνέλθει ή έστω να διεκδικήσει κάποια νίκη, παραμένοντας φυσιολογικά στον πάτο και έχοντας ήδη ξεκινήσει σχέδια για την επόμενη σεζόν. Την περασμένη αγωνιστική η Αναγέννηση γνώρισε αναμενόμενη εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-0 από την Ανόρθωση. Ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι, πιέστηκε πολύ από την αντίπαλό της, με συνέπεια να δεχθεί σωρεία ευκαιριών κι έτσι στο 18’ έμεινε πίσω στο σκορ. Μετά την ανάπαυλα είχε ένα διάστημα που προσπάθησε να απειλήσει, δίχως αποτέλεσμα, για να επανέλθει λίγο αργότερα στα… φυσιολογικά της και να δεχθεί άλλα δύο γκολ.

«Παρόλα τα προβλήματα που είχε η ομάδα, η εμφάνιση ήταν καλή. Συνεχίζουμε την προσπάθεια, με αξιοπρέπεια μέχρι τέλους και σεβασμό στο πρωτάθλημα. Στόχος μας είναι η πρόκριση στο κύπελλο την ερχόμενη Τετάρτη» τόνισε ο προπονητής Ζουβάνη. Βέβαια η πρόκριση αυτή δεν ήρθε ποτέ, αφού ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τη Δόξα Κατωκοπιάς, αυτή τη φορά εντός έδρας με σκορ 3-0 και αποκλείστηκε με συνολικό σκορ 5-1. Μετά τη νέα ήττα, αυτή τη φορά για το Κύπελλο ο Ζουβάνη προσέθεσε: «Θέλαμε πολύ την πρόκριση, δυστυχώς, όμως δεν τα καταφέραμε αφού είχαμε αρκετούς τραυματισμούς τις προηγούμενες μέρες. Αν προηγούμασταν ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Χάσαμε και άλλες ευκαιρίες, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, μας κέρδισαν κατά κράτος». Δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα, με τον Φουρτάδο (Επιθετικός, 19/6) να επιστρέφει.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 3-0 από τη Δόξα Κατωκοπιάς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Έχανε από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Το ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ παίζει στην Interwetten

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Στην αντίπερα όχθη, η Νέα Σαλαμίνα δεν δείχνει να βρίσκεται σε καλό φεγγάρι τελευταία, αφού και την περασμένη αγωνιστική έμεινε και πάλι μακριά από τις νίκες, παραχωρώντας εντός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα στον Ερμή Αραδίππου, μένοντας σχετικά πίσω σε ότι αφορά την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη εξάδα. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, ήταν σχετικά καλύτεροι στο πρώτο μέρος, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες να πάρουν κεφάλι στο σκορ ωστόσο το δοκάρι και ο τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων» είπαν «όχι». Μετά την ανάπαυλα η Σαλαμίνα ανέβασε απόδοση, ισορρόπησε το παιχνίδι και οι δύο ομάδες είχαν η καθεμιά τις ευκαιρίες της, χωρίς όμως να μπορέσουν να τις μετατρέψουν σε κάποιο γκολ.

«Αν και προετοιμαστήκαμε καλά για αυτό το παιχνίδι, στα πρώτα λεπτά δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Στα τελευταία στάδια του πρώτου μέρους αρχίσαμε να ανεβαίνουμε και ακολούθως δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Κάναμε πιο επιθετική την ομάδα για να έρθει η νίκη. Δεν μετουσιώθηκε όμως αυτό με ένα γκολ. Δεν το βάζουμε κάτω και συνεχίζουμε για τον στόχο της εξάδας», δήλωσε ο κόουτς Βεργέτης. Από την πλευρά της η διοίκησή της κάνει προσπάθεια να κρατήσει «ζεστούς» τους οπαδούς και τους ζήτησε να μείνουν κοντά στην ομάδα, υποσχόμενη πως θα κάνει ό,τι περνά από το χέρι της, ούτως ώστε να έχει ίση αντιμετώπιση στα επόμενα παιχνίδια. Παρελθόν αποτελεί ο Πεδρίτο (Εξτρέμ, 11/0), αμφίβολος ο Τσίνα (Αμυντικός, 18/0), εκτός έμεινε ο Αμπελάιρας (Μέσος, 19/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία απέναντι στον Ερμή Αραδίππου για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Δεν κατάφερε να σκοράρει στα 5/7 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (Παίξτο στην Interwetten).