Στον πρώτο γύρο: Μάιντς – Αμβούργο 3-1

* Και οι δύο ομάδες παλεύουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

* Το Αμβούργο γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία παιχνίδια του για το πρωτάθλημα.

* Το Αμβούργο δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια του για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα επτά από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου με αντίπαλο τη Μάιντς σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Από τρεις σερί ήττες προέρχεται στο πρωτάθλημα το Αμβούργο, το οποίο συνεχίζει τη μάχη για παραμονή στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας. Πιο συγκεκριμένα αφού επικράτησε της Χόφενχαϊμ (2-1 εντός έδρας) στις 8 Απριλίου το συγκρότημα του Γκίσντολ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Βέρντερ Βρέμης (2-1 εκτός έδρας), Ντάρμσταντ (2-1 εντός έδρας) και Άουγκσμπουργκ (4-0 εκτός έδρας). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28’ με τον Άλτιντοπ, ενώ τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματά τους.

Στο 76’ ο Μαξ ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Μπομπαντίγια. Στις δέκα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «δεινόσαυροι» για την ίδια διοργάνωση γνώρισαν μόλις μία ήττα. Στις υπόλοιπες σημείωσαν επτά νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις επτά σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε goal-goal.

Η τελευταία εντός έδρας νίκη τους επί της Μάιντς σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 7 Δεκεμβρίου του 2014 (2-1). «Υπάρχει γενική κινητοποίηση για την αναμέτρηση κόντρα στη Μάιντς», είπε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής του Αμβούργου, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Πηγαίνουμε στην αναμέτρηση με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία και συγκέντρωση. Το πρώτο βήμα πρέπει να γίνει από εμάς. Έπειτα τόσο οι οπαδοί, όσο και η πόλη θα μας στηρίξει».

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-0 γνώρισε το Αμβούργο από την Άουγκσμπουργκ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου για το πρωτάθλημα (δες το στον Stoiximan)

Δείτε τα Προγνωστικά Bundesliga (Κλικ εδώ)

Το Αμβούργο – Μάιντς παίζει στον Stoiximan

ΜΑΪΝΤΣ

Αφού επικράτησε της Χέρτα (1-0 εντός έδρας), και μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Μπάγερν Μονάχου (2-2 εκτός έδρας), η Μάιντς επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Σμιντ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γκλάντμπαχ, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 2-1 την προηγούμενη βδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 31’ με τον Στιντλ. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σουλτζ.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση των 90’ με τον Μούτο, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις 12 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μάιντς για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στη Λεβερκούζεν (2-0) στις 25 Φεβρουαρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και εννέα ήττες. Στις οχτώ σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις επτά σημειώθηκε no-goal.

Την περασμένη σεζόν επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του Αμβούργου για το πρωτάθλημα στις 5 Δεκεμβρίου του 2015. «Οι αναμετρήσεις λιγοστεύουν κι εμείς χρειαζόμαστε δύο νίκες για να πανηγυρίσουμε την παραμονή μας. Κόντρα στο Αμβούργο ίσως χρειαστεί να δώσουμε παραπάνω από το 100% για να καταφέρουμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Και οι δύο ομάδες θα πρέπει να αποδείξουν τι αξίζουν στον αγωνιστικό χώρο», υπογράμμισε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Μάιντς.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Μάιντς από την Γκλάντμπαχ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μάιντς αγνοεί τη νίκη στα έντεκα από τα 12 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.