* Ημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ – Πρώτος αγώνας. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Ακολουθεί την επόμενη Πέμπτη (11/5) αγώνας ρεβάνς στην έδρα της Λυών.

* Η αποψινή θα είναι η πέμπτη φορά που Άγιαξ και Λυών διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε μία ευρωπαϊκή διοργάνωση. Στις προηγούμενες τέσσερις ο «Αίαντας» σημείωσε δύο νίκες, ενώ ισάριθμες φορές είχαμε ισοπαλία χωρίς γκολ.

* Ο Άγιαξ έδωσε συνολικά 22 αναμετρήσεις κόντρα σε ομάδες από τη Γαλλία, στις οποίες σημείωσε δέκα νίκες, πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες (έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες εντός έδρας).

* Από την άλλη πλευρά η Λυών στις 12 συνολικά αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα σε ομάδες από την Ολλανδία σημείωσε έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες, μία ήττα εκτός έδρας).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΑΓΙΑΞ

Στα ημιτελικά μίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης δίνει το «παρών» μετά από 20 χρόνια ο Άγιαξ. Τη σεζόν 1996/97 έφτασε μία ανάσα από τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο γνώρισε τον αποκλεισμό από τη Γιουβέντους με συνολικό σκορ 6-2. Το συγκρότημα του Μπος κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ πετώντας στο καναβάτσο τη Σάλκε στη διαδικασία της παράτασης στη «Veltins Arena». Στο Άμστερνταμ επικράτησε με 2-0, ενώ γνώρισε την ήττα με το ίδιο σκορ στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης στο Γκελζενκίρχεν. Στην παράταση τα γκολ των Βίργκεβερ και Γιουνές του έδωσαν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Στις 15 τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε ο Άγιαξ για το Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε μόλις δύο ήττες (σ.σ. η μία στην παράταση). Στις υπόλοιπες σημείωσε οχτώ νίκες και πέντε ισοπαλίες. Στις εννέα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις οχτώ σημειώθηκε goal-goal. Στις 12 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση σημείωσε εννέα νίκες (σ.σ. η μία στην παράταση) και τρεις ισοπαλίες. Στις οχτώ διατήρησε ανέπαφη την εστία του, ενώ στις εννέα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Η μία και μοναδική εντός έδρας νίκη του Άγιαξ επί της Λυών σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 17 Σεπτεμβρίου του 2002 (2-1). «Θα χρειαστεί να πραγματοποιήσουμε σπουδαίες εμφανίσεις και στις δύο αναμετρήσεις κόντρα στη Λυών, αν θέλουμε να πάρουμε την πρόκριση για τον τελικό. Αυτός είναι ο στόχος μας. Θα δώσουμε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο», υπογράμμισε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής του συλλόγου. Στις 23 Απριλίου ο Άγιαξ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αϊντχόφεν για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Λοκάντια στο 25’.

Προηγούμενο ματς: Ο Άγιαξ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αϊντχόφεν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια του Άγιαξ με αντίπαλο τη Λυών σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Bet365)

ΛΥΩΝ

Έστω κι αν δυσκολεύτηκε πολύ η Λυών πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στην Μπεσίκτας. Το συγκρότημα του Ζενεσιό επικράτησε εντός έδρας με 2-1 των Τούρκων, ενώ γνώρισε την ήττα με το ίδιο σκορ στην Κωνσταντινούπολη. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση κι έπειτα στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί που οι Γάλλοι πήραν την πρόκριση για τον επόμενο γύρο επικρατώντας με 7-6. Η τελευταία φορά που η Λυών έφτασε μέχρι τα ημιτελικά μίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης χρονολογείται τη σεζόν 2009/10. Τότε είχε γνωρίσει τον αποκλεισμό από την Μπάγερν Μονάχου στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αξίζει να σημειώσουμε πως ποτέ στο παρελθόν δεν έχει κατακτήσει το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ/ Γιουρόπα Λιγκ ομάδα από τη Γαλλία!

Στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε η Λυών για το Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε δύο ήττες, από τη Ρόμα (2-1 εκτός έδρας) στις 16 Μαρτίου του τρέχοντος έτους και από την Μπεσίκτας, όπου στη συνέχεια πήρε την πρόκριση στα πέναλτι, όπως προαναφέρθηκε. Στις υπόλοιπες πέντε πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Στις έξι σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε goal-goal. Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση σημείωσε τέσσερις νίκες (σ.σ. η μία στη διαδικασία των πέναλτι) και μία ήττα. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε goal-goal. Την τελευταία φορά που οι Γάλλοι επισκέφτηκαν την έδρα του Άγιαξ στις 22 Νοεμβρίου του 2011 σημειώθηκε ισοπαλία χωρίς γκολ.

«Θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που θα έχουμε και να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι. Ο Άγιαξ είναι μία σπουδαία ομάδα», τόνισε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής του συλλόγου. Την προηγούμενη Παρασκευή (28/4) η Λυών επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Ανζέ για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βαλμπουενά στο 17’, προτού ο Φεκίρ διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 41’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Εντόι στο 49’. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Πάβλοβιτς στο 76’.

Προηγούμενο ματς: Η Λυών επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Ανζέ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα επτά από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Λυών για το Γιουρόπα Λιγκ.