Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

*Με νέο προπονητή θα παραταχθεί η Σαλαμίνα στο παιχνίδι, καθώς στη θέση του Νεαγκόε, θα βρίσκεται πλέον ο Στάικος Βεργέτης, πρώην τεχνικός του Αστέρα Τρίπολης.

ΑΕ ΖΑΚΑΚΙΟΥ

Ποιος θα το περίμενε ότι μετά τον εντός έδρας διασυρμό με 4-0 από τον Απόλλωνα Λεμεσού θα είχε τόσο μεγάλα ψυχικά αποθέματα να πάει στην έδρα της Ανόρθωσης και όχι απλά να σταθεί όρθια, αλλά να αισθάνεται (δικαίως) αδικημένη από την ισοπαλία με σκορ 2-2.

Στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να «διαβάσει» την αντίπαλό της και τα κατάφερε, αφού πέτυχε να εκνευρίσει τους γηπεδούχους είτε με δυνατά μαρκαρίσματα, είτε με ορισμένες καθυστερήσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε στρατηγική, παίρνοντας το προβάδισμα σχεδόν άμεσα, με τέρμα (ποιου άλλου;) του πρώτου σκόρερ του κυπριακού πρωταθλήματος, Κώστα Πάγκαλου. Ισοφαρίστηκε από εκπληκτικό τέρμα του Ράγιος, αλλά βρήκε το σθένος να βγει και πάλι στην επίθεση, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση των ενενήντα κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν βγει μαζικά μπροστά. Δεν κατάφερε, όμως, να το κρατήσει μέχρι τέλους, αφού δύο λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση κατάφερε να ισοφαρίσει με τέρμα του Καλντερόν, ενώ θα μπορούσε να έχει ανατρέψει και ολοκληρωτικά το παιχνίδι στις καθυστερήσεις.

Ο προπονητής της, πάντως, Νικόλας Μαρτίδης δεν μπορούσε να κρύψει την ικανοποίηση του και δήλωσε: «Αν μας έλεγαν ότι θα ερχόμασταν σε μια τόσο καυτή έδρα για να πάρουμε πόντο θα ήμασταν ευχαριστημένοι. Βλέποντας τα παιδιά να κλαίνε στα αποδυτήρια, νιώθω ότι χάσαμε την νίκη. Ο ενθουσιασμός μας στοίχισε. Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι». Μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα τα πηγαίνει περίφημα, ίσως καλύτερα από όσο θα περίμεναν άπαντες, ενώ εκτός έδρας έχει καταφέρει να παραμείνει αήττητη, παίρνοντας δύο βαθμούς σε ισάριθμες συναντήσεις. Για ακόμη ένα παιχνίδια, τα προβλήματα για τον Μαρτίδη είναι περιορισμένα, καθώς στη διάθεσή του δεν βρίσκεται μόνο ο αμυντικός Σκόμπλιακ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Ανόρθωση.

Στατιστικό: Στα δύο φετινά εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκαν Over 3,5 γκολ (παίξτο στην Interwetten).

Το ΑΕ ΖΑΚΑΚΙΟΥ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ παίζει στην Interwetten

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Το τραγικό ξεκίνημα που πραγματοποιεί στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας καταφέρει να συγκεντρώσει μόλις δύο βαθμούς σε τέσσερις αγωνιστικές, αλλά και όντας η μοναδική ομάδα που έχει μείνει… άσφαιρη σε ισάριθμα παιχνίδια, οδήγησε τη διοίκησή της στην πρόωρη αντικατάσταση του προπονητή.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα με τον Άρη Λεμεσού το διοικητικό συμβούλιου συνεδρίασε και αποφάσισε να λύσει τη συνεργασία με τον Έουγκεν Νεαγκόε, αναθέτοντας σχεδόν άμεσα τις τύχες της ομάδας στον πρώην προπονητή του Αστέρα Τρίπολης, Στάικο Βεργέτη. Απέναντι στον Άρη, η Σαλαμίνα παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλίας, αλλά το αξιοσημείωτο ήταν πως απώλεσε πάρα πολλές ευκαιρίες και για να σκοράρει και, φυσικά, για να κερδίσει το ματς. Μάταια, ο Νεαγκόε τραβούσε τα μαλλιά του στην άκρη του πάγκου του και αδυνατούσε να καταλάβει πως γίνεται να χάνονται τέτοιες ευκαιρίες. Ο Βεργέτης, λόγω της πολύ μέτριας γνώσης του πρωταθλήματος, επέλεξε να έχει για συνεργάτη του τον Κωνσταντίνο Μηνά, παλαίμαχο ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ.

Ουδείς γνωρίζει πως θα επιλέξει να παρατάξει τη Σαλαμίνα, αφού στις προπονήσεις δοκίμασε διάφορα σχήματα και πρόσωπα, αλλά κοινή συνισταμένη σε όλα, ήταν ο αρχηγικός ρόλος που δίνει στον πολύπειρο Σάββα Τσαμπούρη, που δεν πρόκειται να… κουνηθεί από το δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής. Εκτός αποστολής βρίσκεται εκ νέου ο τιμωρημένος επιθετικός Φροξυλιάς, ο αμυντικός Χριστοδούλου και ο τερματοφύλακας Μιχαήλ, με τους δυο τελευταίους να αντιμετωπίζουν τραυματισμούς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία απέναντι στον Άρη Λεμεσού.

Στατιστικό: Στα τελευταία της 3 εκτός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα σημειώθηκαν Under 2,5 γκολ.