*Στον πρώτο γύρο: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-0

*Μόλις δύο ήττες έχει υποστεί ο ΠΑΟΚ στα τελευταία 13 ματς με την ΑΕΚ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Επικράτησε 9 φορές, οι 8 εξ αυτών στην Τούμπα, δύο νίκες για την ΑΕΚ, δύο ματς έληξαν ισόπαλα. Από 10/12 μεταξύ τους NG προέρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας.

*O ΠΑΟΚ μετράει 44 ήττες σε 61 παιχνίδια στο ΟΑΚΑ, κέρδισε μόλις 6 φορές!

*Αήττητη η ΑΕΚ εντός έδρας στη Σούπερλιγκ σ’ όλο το 2016 και μέχρι στιγμής στο νέο έτος, μετράει ρεκόρ 16-6-0, δε δέχτηκε γκολ στα 17/22 παιχνίδια!

*Η κορυφαία ομάδα Α’ ημιχρόνου είναι η ΑΕΚ, μετράει ρεκόρ 13-9-1 στα πρώτα 45 λεπτά, δεν έχανε σε κανένα εντός έδρας (7-5-0). Στο 22-5 το επιμέρους σκορ για τον δικέφαλο μέχρι την ανάπαυλα.

ΑΕΚ

Ένα ιδιαίτερα κρίσιμο παιχνίδι έρχεται σήμερα για την ΑΕΚ, που οφείλει να αναζητήσει τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ αν δε θέλει να μπλέξει σε περιπέτειες αναφορικά με τα πλέι οφ. Την περασμένη εβδομάδα παρουσίασε τη γνωστή εκτός έδρας διστακτικότητα και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 0-1 στο ημίχρονο κόντρα στον Πανιώνιο, δεν κατάφερε να διασφαλίσει τη νίκη. Δίκαιο το τελικό 1-1, καθώς οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, το αποτέλεσμα κρίθηκε θετικό για τον δικέφαλο.

«Τρέχει» αήττητο 11 αγώνων με τον Χιμένεθ (7-4-0), στα 9 εκ των οποίων δε δέχτηκε γκολ! Η ισοπαλία στη Νέα Σμύρνη και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής την έριξαν ξανά 6η, στο -2 απ’ την πεντάδα. Ακολουθεί τριάδα αγώνων «φωτιά» για την ΑΕΚ, που θα αντιμετωπίσει κατά σειρά ΠΑΟΚ, Ατρόμητο (εκτός) και Παναθηναϊκό (εντός). «Πιστεύω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να δείξουμε ότι θέλουμε περισσότερα. Εκπροσωπούμε μία σημαντική, μία μεγάλη ομάδα και δε συμβιβαζόμαστε με την ισοπαλία σε κανένα ματς», επεσήμανε ο Χιμένεθ, που συμπλήρωσε: «Η ΑΕΚ έχει βελτιωθεί πολύ αλλά πρέπει να βελτιωθεί κι άλλο. Το πρόβλημα στη βαθμολογία δεν είναι ότι η ΑΕΚ χάνει βαθμούς αλλά ότι οι αντίπαλοί μας δεν χάνουν βαθμούς ώστε να μειωθεί η διαφορά».

Επιστρέφει ο Γκάλο (Αμυντικός, 17,0), έτοιμος και ο Βράνιες, το πιθανότερο είναι ότι ο πρώτος θα πάρει τη θέση στα δεξιά της άμυνας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 για την ΑΕΚ κόντρα στον Πανιώνιο. Ο Αραούχο το 0-1 στο 38’, ισοφάρισε ο Μασούρας στο 59’.

Στατιστικό: Από 11/13 εντός έδρας NG προέρχεται η ΑΕΚ ανεξαρτήτως διοργάνωσης (δες το στoν Stoiximan).

*Αήττητος ο ΠΑΟΚ στα τελευταία 11 εκτός έδρας ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, κέρδισε τα 8 ξ αυτών.

Δείτε τα Προγνωστικά Superleague (Κλικ εδώ)

Το ΑΕΚ – ΠΑΟΚ παίζει στον Stoiximan

ΠΑΟΚ

Χρειαζόταν μια ώθηση ο ΠΑΟΚ, που έπαιζε υπό πίεση κόντρα στον Ολυμπιακό την περασμένη εβδομάδα. Εκπλήρωσε με απόλυτα πειστικό τρόπο το σκοπό του, καθώς απ’ τη μία πήρε την πολύτιμη νίκη επί ενός μεγάλου αντιπάλου και απ’ την άλλη μείωσε την απόσταση απ’ τον δεύτερο Πανιώνιο. Σπουδαία εμφάνιση για τον δικέφαλο στο δεύτερο μέρος, έβγαλε περισσότερα τρεξίματα απ’ τον Ολυμπιακό, σκόραρε δίκαια δύο φορές και είχε δοκάρι στο φινάλε. Στάθηκε τυχερός στην έναρξη του αγώνα, όπου οι ερυθρόλευκοι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες και θα μπορούσαν να προηγηθούν.

Με τη νίκη στο ντέρμπι, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το αήττητο σερί που τρέχει στο πρωτάθλημα στα εννέα παιχνίδια (7-2-0), στα εφτά εκ των οποίων δεν δέχθηκε ούτε ένα γκολ. «Κερδίσαμε ένα ντέρμπι με την αξία μας. Η νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό είναι νίκη ψυχολογίας. Οι παίκτες έχουν καταλάβει ότι μπορούν να επιστρέψουν μετά από ένα κακό παιχνίδι», επεσήμανε ο Βλάνταν Ίβιτς, που συμπλήρωσε ενόψει της ΑΕΚ: «Ένα παιχνίδι πιο δύσκολο. Ένα ντέρμπι εκτός έδρας κόντρα σε μία ομάδα που είναι σε καλή κατάσταση και αγνοεί την ήττα εδώ και καιρό». Επιστρέφει ο Κάνιας (Μέσος, 29,0), δύσκολα θα τον δούμε βασικό.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο Σάκχοφ το 1-0 στο 53’, το 2-0 ο Πρίγιοβιτς στο 60’.

Στατιστικό: Από 8/9 εκτός έδρας Under 2,5 προέρχεται ο ΠΑΟΚ σ’ όλες τις διοργανώσεις.