Στον πρώτο γύρο: Φιορεντίνα – Μίλαν 0-0

* Σημειώθηκε over 2,5 στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Φιορεντίνα για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα οχτώ από τα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Μίλαν με αντίπαλο τη Φιορεντίνα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΙΛΑΝ

Τέσσερις βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Μίλαν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Μετά τις τρεις σερί ήττες που γνώρισε από τις Νάπολι (2-1 εντός έδρας), Ουντινέζε (2-1 εκτός έδρας) και Σαμπντόρια (1-0 εντός έδρας) το συγκρότημα του Μοντέλα επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Μπολόνια, ενώ την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Λάτσιο (1-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπίλια. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Σούσο. Στις 12 συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «ροσονέρι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες (17-12 τα γκολ). Την περασμένη σεζόν η Μίλαν επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Φιορεντίνα για το πρωτάθλημα.

Με τους 41 βαθμούς που συγκέντρωσαν οι Μιλανέζοι μετά το πέρας 24ων αγωνιστικών βρίσκονται στο +1 από την αποψινή αντίπαλό τους, και στο -6 από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. «Η Φιορεντίνα είναι μία πολύ μαχητική ομάδα με σωστή τακτική, μπορεί να αλλάξει συστήματα με επιτυχία κατά τη διάρκεια μίας αναμέτρησης. Πάντα παίζει για τη νίκη, αυτό είναι κάτι που μου αρέσει πολύ. Θα δώσουμε μία δύσκολη μάχη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μίλαν, Βιτσέντζο Μοντέλα. Στην τελική ευθεία φαίνεται πως έχει μπει το θέμα της εξαγοράς του συλλόγου από τον κινεζικό κολοσσό «Sino-Europe Sports», ο οποίος πρόκειται να διαθέσει περίπου 320.000.000 ευρώ για να πάρει από τον Σίλβιο Μπερλουσκόνι το 99,9% των μετοχών.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Λάτσιο και Μίλαν στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Μίλαν για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Με τη νίκη αποχώρησε από την έδρα της Γκλάντμπαχ η Φιορεντίνα μεσοβδόμαδα επικρατώντας με 1-0, κάνοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Μπερναντέσκι ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Πάουλο Σόουζα επέστρεψε άμεσα στο δρόμο των επιτυχιών, μετά τη βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-0 που γνώρισε από τη Ρόμα στις 7 του μηνός. Πιο συγκεκριμένα την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Ουντινέζε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπόρχα Βαλέρο. Στο 62’ ο Μπαμπακάρ διπλασίασε τα τέρματά τους, προτού ο Μπερναντέσκι ευστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι δέκα λεπτά πριν το τέλος των 90’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «βιόλα» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν δύο νίκες και τέσσερις ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε no-goal. Η τελευταία φορά που η Φιορεντίνα κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Μίλαν σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 2 Νοεμβρίου του 2013 (2-0). «Στόχος μας είναι να κερδίζουμε σε κάθε αναμέτρηση, όχι μόνο σε αυτή κόντρα στη Μίλαν», τόνισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Φιορεντίνα, Πάουλο Σόουζα, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Θα χρειαστούμε την απόλυτη ενεργητικότητα, για αυτό θα χρειαστεί να προχωρήσω σε αλλαγές. Χρειαζόμαστε φρέσκα πόδια στο Μιλάνο».

Προηγούμενο ματς: Η Φιορεντίνα επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Γκλάντμπαχ, στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Η Φιορεντίνα σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.