*Ντέρμπι της Γιουτλάνδης.

*Σημειώθηκε Άσσος και στα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Άαρχους – Άαλμποργκ 3-1

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 2-2 με τη Βέντισελ, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (8′, 50′), για να ισοφαρίσει με τα δυο τέρματα του Πριπ (54′, 56′).

Απογοητευτική η μέχρι τώρα παρουσία της Άαλμποργκ, με τη διακοπή για τη χειμερινή διακοπή να τη βρίσκει στην προτελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 14 βαθμούς. “Τρέχει” σερί τεσσάρων διαδοχικών ηττών στο πρωτάθλημα, με τελευταία τη συντριβή με 5-1 στην έδρα της πρωτοπόρου Νόρντζελαντ. Επιπλέον, στα μέσα του Σεπτέμβρη προχώρησε και σε αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, με τον Σουηδό Έρικ Χαμρέν να αντικαθιστά τον Λαρα Φιρς.

Έδωσε πέντε φιλικά παιχνίδια (1-3-1) κατά τη διάρκεια της διακοπής, στο πιο πρόσφατο από αυτά (11/02), αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βέντισελ. Στα μεταγραφικά τώρα, απέκτησε τους Κάσπερ Γιόργκενσεν (δεξί μπακ από Λίνγκμπι), Νίκλας Χελένιους (επιθετικός από Σίλκεμποργκ), Ράσμους Τελάντερ (αμυντικός από Φερεντσβάρος) και Νίκο Μαντλ (τερματοφύλακας από Σάλτσμπουργκ). Έφυγαν ως ελεύθεροι οι Γιάχια Ναντράνι (αμυντικός σε Γουιντάντ Καζαμπλάνκα) και Όσκαρ Λίνερ (τερματοφύλακας σε Μπρομαποϊκάρνα), ενώ έδωσε δανεικό τον Μίλαν Μάκαριτς στη Ράντνικ.

Άαλμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΑΡΧΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 4-3 από τη Μάλμε, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο 14′ και παρότι ισοφάρισε πέντε λεπτά μετά με τον Χάουγκεν, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 25′. Ισοφάρισε και πάλι στο 53′ με τον Ντούιν, ωστόσο δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα στα επόμενα λεπτά (65′, 68′), πριν μειώσει απλά με το πέναλτι του Χάουγκεν στο 77ο λεπτό.

Στο δεύτερο μισό της κατάταξης βρήκε η χειμερινή διακοπή του πρωταθλήματος την Άαρχους, έχοντας συγκεντρώσει 22 βαθμούς, όσους έχει και η Χόρσενς. Παρόλα αυτά είναι σε επαφή με τα πλέι οφ, ούσα μόλις δυο βαθμούς πίσω από την έκτη Ράντερς. Θα πρέπει να δείξει όμως ένα καλύτερο πρόσωπο από εδώ και πέρα, ειδικά από τη στιγμή που επικράτησε μια φορά στις επτά τελευταίες αγωνιστικές (1-3-3).

Έδωσε εννέα συνολικά φιλικά προετοιμασίας όλο αυτό το διάστημα, έχοντας επικρατήσει μόλις σε ένα από αυτά (1-4-4). Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, ηττήθηκε με 4-3 από τη Μάλμε. Σε ότι αφορά τα μεταγραφικά, απέκτησε τον αριστερό μπακ Πέτερ Μπιουρ από τη Μπρόντμπι, ενώ ως δανεικοί ήρθαν οι Φέλιξ Μπεγιμό (δεξί μπακ) και Μίκελ Ντούελουντ (εξτρέμ), από Μπρόντμπι και Ντιναμό Κιέβου, αντίστοιχα. Αντιθέτως, παρελθόν αποτέλεσαν οι Άντονι Ντ’Αλμπέρτο (δεξί μπακ), Σεμπάστιαν Χάουσνερ (αμυντικός σε Γκέτεμποργκ) και Σεμπάστιαν Γκρένινγκ (επιθετικός σε ΟΦΗ).